Aktuality

Právní servis – aneb Co mohou v rámci České rady dětí a mládeže dělat členové pro členy

Logo ELSA ČROd dubna letošního roku funguje pro členská sdružení České rady dětí a mládeže speciální nabídka právního poradenství, kterou přes Kancelář ČRDM zajišťují mladí studenti práva z členského sdružení ELSA ČR. Bezplatná služba sice nenahrazuje poskytování profesionálních služeb podle zákona o advokacii, ale přesto se během jejího trvání již vyskytlo pár zádrhelů a problémů v životě sdružení, které pomáhaly týmy studentů vyřešit. Při hledání odpovědí je podporoval centrálně Direktor pro Právní servis z ELSA, kterým je v současné době Michal Voldán, ale k dispozici v případě pochyb mohly mít také pedagogy ze svých čtyř domovských fakult.

Ohlas od tazatelů byl velice pozitivní a oceňován byl důraz na praktické řešení konkrétní situace. O jaké případy se pro lepší představu jednalo? Např. padla otázka, jak je to se závazností smlouvy o nájmu louky po úmrtí osoby nájemce, když se dědicové staví ke sdružení „vlažně“, pak se řešil návrh na změnu nejasných částí stanov lokálního občanského sdružení. V předposledním případě se hledaly zákonné argumenty proti zápisu z kontroly hygieny, požadující od kontrolovaného taková opatření na úpravu klubovny, která byla stavebně a finančně velice náročná.

Pokud bude počet dotazů narůstat, je Česká rada dětí a mládeže připravena pro členská sdružení zajistit elektronický způsob pokládání dotazníků přes webový formulář. ELSA ČR deklarovala spolupráci po celý akademický rok 2008 / 2009 a v projektu vidí další potenciál.Naplňuje se tak mj. jedna z myšlenek národní rady dětí a mládeže, která může sloužit také k tomu, že členové sdílejí navzájem své zkušenosti, schopnosti a nápady.

Logo České rady dětí a mládežeKontaktní osoba pro Právní servis v Kanceláři ČRDM:
Mgr. Michaela Přílepková, e-mail: prilepkova@adam.cz
Kontaktní osoba pro Právní servis v Představenstvu ČRDM:
Ondřej Šejtka (místopředseda), email: sejtka@crdm.cz

Na uvedených kontaktech mohou členové ČRDM získat informaci, jakým způsobem právní servis používat a jaká pravidla jsou s tím spojena. (Desatero Právního servisu)

Michaela Přílepková, ředitelka Kanceláře ČRDM

Napsal: admin