Tiskové zprávy

72 hodin: Dobrovolníci vyčistí potok, uklidí kolem kostela, pomohou seniorům

72 hodin – uklízení (foto Marek Krajči)

(PRAHA 24. září) – Vyzdobit interiér domova pro seniory, vyčistit koryto potoka nebo uklidit prostranství u kostela a fary. Takový či podobný program mají na „prodloužený víkend“ ve druhém říjnovém týdnu zapsaný ve svých diářích dobrovolníci přihlášení do třetího ročníku celostátní akce „72 hodin“. Pořadatelé z České rady dětí a mládeže (ČRDM) v jejím rámci nyní evidují již přes 220 rozmanitých dílčích projektů.

Dvacítka mladých lidí ze SSŠ Praktik v Horním Benešově přišla s nápadem, jak zpříjemnit prostředí seniorům v jejich nově zřízeném domě s pečovatelskou službou. Žáci a studenti vyrobí pro obyvatele tohoto bydlení artefakty, které jim předají, a zútulní tak jimi společenskou místnost pečovatelského domu. Svůj projekt nazvali „Jednou i my zestárneme“.

Lidé z Vlkošské scholy a další pracovití dobrovolníci z řad dětí, mládeže, ale i dospělých uklidí prostranství kolem tamního kostela. Další skupina uklidí prostor farní zahrady. Bude třeba pokosit a vyhrabat trávu, posbírat odpadky, na farní zahradě vytřídit a srovnat hromady dřeva…

Dvě desítky členů T. O. Ježci, náležícího k členským spolkům Rady dětí a mládeže Jihočeského kraje (RADAMBUK) se zase rozhodly, že v katastrech obcí Žaltice a Mirkovice, kde mívají tábor, vyčistí část potočního koryta od naplavených odpadků a prořežou i větve spadající do jeho toku.

Holky a kluci z dětského parlamentu sedlčanské základní školy připraví sběr starých elektrospotřebičů. Do akce se mohou zapojit žáci a jejich rodiče; místní organizátoři uvažují i o tom, že osloví širší veřejnost. „Pro vybrané elektro zajistíme ekologickou likvidaci,“ napsali pořadatelé. V druhé části svého projektu vylepší okolí školy novým nátěrem zábradlí.

Více než čtyřicet mladých lidí – studentů Vyšší odborné školy zdravotnické, Střední zdravotnické školy a dětí ubytovaných v Domově mládeže Hradecká 868 v Hradci Králové – zase chce věnovat svůj čas a síly úklidu a úpravě zahrady, která kromě osazenstva domova slouží i široké veřejnosti.

Jeden z patronů 72 hodin, věhlasný český youtuber NejFake soudí, že za 72 hodin se dají udělat takřka zázraky. „Víte, on si každý řekne, že to udělá někdo jiný. Ale když si to takhle řekne každý, tak to nakonec neudělá nikdo. Proto si opravdu vážím těch lidí, kteří místo kecání a plánování, co všechno by mohli udělat, jdou a něco skutečně udělají. 72 hodin se dá prospat, prolenošit – anebo je využít na nějakou aktivitu, která někde někomu třeba i pomůže…“

Loni se do 72 hodin zapojilo bezmála 18.500 lidí, kteří „se našli“ v celkem 386 dílčích projektech; předloni to bylo více než 11.000 lidí a 225 projektů. Dobrovolnické projekty mladých lidí mohou být začátkem posilování vztahů v místních komunitách, vytváření dlouhodobých hodnot včetně zajímavých podnětů k účelnému trávení volného času.

Zmíněný projekt úspěšně probíhá již déle než deset let v řadě evropských zemí.

KONTAKTNÍ OSOBA:

Ing. Ondřej Šejtka
místopředseda ČRDM
ondrej.sejtka@crdm.cz
telefon: 211 222 862

Napsal: Marek Krajči