Tiskové zprávy

V regionech se chystají na maratón dobrovolnických akcí

Projekt 72 hodin (ilustrační fotografie)

(PRAHA 8. října) – Po celé České republice budou tento týden, počínaje čtvrtečním (9. 10.) polednem a konče polednem nedělním (12. 10.) probíhat dobrovolnické akce v rámci třetího ročníku projektu 72 hodin. Nejčastěji na ně natrefí lidé v Jihomoravském kraji, kde je připraveno rovných 50 dílčích projektů, a v kraji Středočeském, v němž se jich zaregistrovalo 49. Četností akcí po nich následují Ústecký a Jihočeský kraj a kraj Vysočina. Dohromady půjde o více než 400 kratších i déle trvajících projektů na území naší republiky, do nichž se zapojí přes 20 000 dobrovolníků. Vyplývá to z dosavadních informací pořádající České rady dětí a mládeže (ČRDM).

„Líbí se mi ta základní myšlenka,“ říká sportovní komentátor Petr Vichnar, jeden z patronů letošního ročníku 72 hodin, „prostě podpořit dobrovolnictví, zhustit ho do těch tří dnů, udělat z toho, řekl bych, celostátní záležitost. Protože pak se dá teprve velmi dobře ukázat, kolik se toho dá za ty tři dny udělat, co to přinese a jaký to má význam. Chtěl bych vzkázat těm, kteří už se rozhodli zapojit se do letošního ročníku, že udělali dobře – a těm, kteří se rozhodují: vážení přátelé, zkuste něco udělat pro druhé, a tím uděláte něco i pro sebe. Věřte tomu, že to tak je…“

Pár příkladů zaregistrovaných akcí: Psohlavci 14 (Junák) se chystají na úklid okolí města, a to včetně jeho okrajových částí… Středisko volného času si v Holešově připravilo Deskohraní pro seniory – společně si v tamním domě pro seniory zahrají deskové hry a zavzpomínají nejen na mladá léta… Žáci a žákyně 8. B ze školy v Krupce si naplánovali úklid pietního místa Pochodu smrti… (Nejen) skauti z Neratovic se pokusí vyčistit okolí Kojetického lomu od odpadků… Kondoři a Kormoráni z vodáckých oddílů České tábornické unie vyčistí a vyklidí veřejný prostor, který je využíván organizovanými i neorganizovanými jednotlivci a skupinami dětí a mládeže před zahrádkářskou kolonií u Sika Nádražní ulice České Budějovice… Mladí hasiči ve věku od šesti do 12 let vystoupí v Domově pro seniory „Hvízdal“ v Českých Budějovicích, pro jehož osazenstvo si připravili hodinové pásmo lidových písní…

A tak by se dalo dlouho pokračovat.

Pokud se Prahy týče, organizátoři pojali akci v hlavním městě tak trochu jako happening. Jeho cílem je mj. upozornit na projekt 72 hodin jako takový, na to, že se vůbec koná… Zahájení se uskuteční na Senovážném náměstí, a to za přislíbené účasti cestovatele Dana Přibáně, známého popularizací dlouhých a náročných tras v Africe a Jižní Americe, projetých trabantem. Přesuny po Praze mají svým charakterem budit pozornost kolemjdoucích. Dobrovolníci se budou mezi jednotlivými stanovišti přesouvat v koloně automobilů, ve kterých nebudou chybět trabanty, multikáry, traktor s valníkem apod.

Dobrovolníci budou kromě Senovážného náměstí pracovat i v parčíku na Florenci, na úklidu cyklostezky u Rohanského nábřeží za karlínským hotelem Hilton a vysadí také stromek v Chotkových sadech.

V loňském roce se do 72 hodin zapojilo téměř 18.500 lidí, kteří figurovali v celkem 386 dílčích projektech. Předloni to bylo přes 11.000 lidí a 225 projektů. Dobrovolnické projekty mladých lidí mohou slibným být začátkem posilování vztahů v místních komunitách a jistě napomáhají vytvářet trvalejší hodnoty včetně zajímavých podnětů k účelnému trávení volného času.

KONTAKTNÍ OSOBA:

Ing. Ondřej Šejtka
místopředseda
ondrej.sejtka@crdm.cz
telefon: 211 222 862

Napsal: Marek Krajči