Tiskové zprávy

Z pražské Bambiriády 2010 si mají děti odnést hezký zážitek, rodiče kvalitní informace

TISKOVÁ ZPRÁVA

Bambiriáda(Praha 20. května) – Děti, které přijdou v době od 20. do 23. května 2010 na Bambiriádu, pořádanou na Vítězném náměstí v Praze 6, by si měly z aktivní „ochutnávky“ programů rozličných mládežnických organizací odnést co nejlepší dojem. Rodiče, kteří je na známý „Kulaťák“ doprovodí, pak co nekvalitnější informace o možnostech, jež se pro smysluplné trávení volného času jejich ratolestem nabízejí. Důraz, který Bambiriáda 2010 klade právě na informační servis ohledně mimoškolních aktivit dětí, se odráží i ve sloganu 12. ročníku zmíněné akce: Tvůj průvodce volným časem.

Zásadní změna oproti loňskému ročníku se týká umístění Bambiriády – vltavské ostrovy letos vystřídá travnaté prostranství poblíž dejvického komplexu vysokých škol. Dopravně velmi snadno přístupný pozemek, na němž se akce koná, zapůjčila organizátorům z České rady dětí a mládeže (ČRDM) zdarma Vysoká škola chemicko-technologická. Zahájení čtyřdenní přehlídky činnosti juniorských spolků bude moderovat Aleš Háma; pražská část akce se koná pod patronací primátora Pavla Béma a starosty šestého městského obvodu Tomáše Chalupy; regionálním partnerem je firma E.ON. Veřejnosti se představí celkem 28 dětských a mládežnických formací, Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska, Junákem, Asociací TOM či Pražskou organizací Pionýra počínaje a Salesiánským hnutím mládeže, o. s. Lačhe Čhave nebo třeba Nadací Leontinka konče. Technologickým centrem pražské Bambiriády je interaktivní tabule, k níž budou dobrovolníci směrovat zájemce o oblast volnočasových aktivit. Tabule je propojena s informačním serverem www.kamchodit.cz, umožňujícím jednoduché vyhledání možností, které v zadané lokalitě nabízejí organizace pracující pro mládež. Rodiče tak snadno zjistí například to, jaké dětské spolky fungují v blízkosti jejich bydliště nebo školy, kam jejich potomek chodí. Informačně-osvětový projekt www.kamchodit.cz využívá údajů poskytnutých jednotlivými dětskými organizacemi – a faktu, že společnost Google uvolnila své mapy pro volné použití.

„Často hledíme do map a sníme o krajinách, které třeba ani nikdy nenavštívíme, díváme se upřeně do autoatlasů a snažíme se zorientovat při letní dovolené. Někdy se necháme vést hlasem oblíbeného komika, usedlé starší dámy nebo ambiciózního mladíka v našich GPS navigacích. Bambiriáda může být letos právě tím Vaším průvodcem při využití volného času – pro Vás, popřípadě pro Vaše děti či blízké,“ říká o letošní akci předseda pořadatelské ČRDM Aleš Sedláček.

Bambiriádní areál je tentokrát pojat jako městečko s malými náměstími; vstupní část už tradičně patří informačnímu centru, kde budou dobrovolníci rozdávat příchozím vstupenky. Ne proto, že by se snad za návštěvu Bambiriády mělo platit – vstup na akci je jako vždy zdarma – ale aby držitelé lístků mohli případně uplatnit některé výhody. Bonusy se týkají mj. vstupu do Národního muzea, do Muzea pověstí a strašidel nebo třeba do Království železnic, největší modelové železnice u nás.

K doprovodným programům Bambiriády patří také debatní „kulaté stoly“ se zajímavými osobnostmi. Ve čtvrtek na Vítězné náměstí zavítá přední odborník na dějiny Prahy a dlouholetý ředitel Muzea hl. m. Prahy Zdeněk Míka. Díky spolupráci s Armádou ČR se v pátek uskuteční pod názvem Setkání tří generací olympioniků, beseda za účasti oštěpařek Dany Zátopkové a Barbory Špotákové a diskaře Imricha Bugára. Sobotní program nabídne povídání s cestovatelem – dobrodruhem Juanem Braunem.

V pořadí již 12. ročník Bambiriády zaštítili na celostátní úrovni svými jmény paní Livia Klausová, manželka prezidenta republiky, premiér Jan Fischer, ministr obrany Martin Barták, ministryně školství Miroslava Kopicová a armádní generál Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu AČR. Celostátním pořadatelem Bambiriády 2010 je ČRDM s podporou MŠMT, Zastoupení Evropské komise v České republice a Ministerstva obrany; generálním partnerem celé akce je Pojišťovna České spořitelny a hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas 2 – Praha, deník Právo a internetový server Alík.cz. Akce se letos koná v celkem 13 městech České republiky.

Další informace lze nalézt na adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.

Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková, e-mail: blanka@adam.cz
Manažerka komunikace a PR ČRDM: Lucie Celbová, e-mail: lucie.celbova@crdm.cz

Napsal: admin