Tiskové zprávy

Zdravice, krátké proslovy a ocenění ČRDM pro generála Picka: Bambiriáda 2011 je tu.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Logo Bambiriády 2011(PRAHA 26. května) – Zdravice pořadatelů Bambiriády 2011 i zástupců organizací, které tuto akci významně podporují, zazněly před polednem 26. května z pódia stojícího na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. Pořadatelská Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) zároveň využila slavností chvíle k předání svého ocenění – mimořádné Ceny Přístav – náčelníkovi generálního štábu Armády ČR, armádnímu generálovi Vlastimilu Pickovi. Vyjádřila tak uznání a svůj dík za pětiletou spolupráci s ním, a to nejen při přípravě a zajišťování své prestižní akce. Pódiové entrée tak zahájilo další ročník největší přehlídky volnočasových aktivit pro děti v naší republice.

Sluncem prozářený čtvrtek byl prvním ze čtyř dnů, po které v celkem 17 městech ve všech krajích naší vlasti mohou návštěvníci Bambiriády zdarma a vlastním prožitkem posoudit kvalitu programů, které se dětem nabízejí v mnoha občanských sdruženích, domech dětí a mládeže i centrech volného času. Akce se tentokrát nese v duchu hesla „Máme se o co podělit“, odkazujícího na letošní Evropský rok dobrovolnictví, vyhlášený Evropskou komisí.

Předseda ČRDM Aleš Sedláček k výběru motta poznamenal: „Dneska už víme, že se dělíme o svůj čas, možná se někteří dělí o své peníze – to když si berou dovolené a během svého volna vykonávají dobrovolné aktivity – někdo se dělí o své srdce a někdo si myslí, že se dělí o své vědomosti. Nás ale zajímá, co si myslí děti,“ dodal a upozornil na bambiriádní anketu, která zjišťuje, jaké vlastnosti jsou u dobrovolných vedoucích dětských oddílů a klubů očekávány.

Akci pak z pódia pozdravil náměstek ministra školství Jan Kocourek: „Bambiriáda se koná potřinácté – a já se přiznám, že to je jediné narůstání čísel a věku, které mě opravdu baví… Jsem rád, že Bambiriáda přispívá k propagaci dobrovolnictví; pracujeme (na MŠMT) i na materiálech, které poskytneme vládě ČR a veřejnosti tak, abychom zdůraznili, že dobrovolnictví a kvalitní trávení volného času je důležité pro naši společnost,“ podotkl. Na jeho slova navázala starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková; upozornila, že úředníci na „Šestce“ se snaží o to, aby měly děti smysluplnou náplň svého volna. „Musíme poděkovat České radě dětí a mládeže, že nám v tom hodně pomáhá, protože domy dětí a mládeže samozřejmě svoji úlohu plní, ale nestačily by – a dobrovolníci (ze sdružení) jsou strašně důležití a významní. Říká se, že dítě, které dostane náplň a které se má čím zabavit, nezlobí,“ vysvětlila s poukazem na výskyt sociálně patologických jevů u mládeže. „Snažíme se, aby naše děti byly spokojené, sportovní, aby se něco naučily i mimo školu – a o to vše se starají právě tyto organizace, které jsou dnes u nás, na Praze 6,“ pronesla Marie Kousalíková.

Tereza Sanjuan ze Zastoupení Evropské komise v České republice poukázala na širší než republikový význam akce, když podtrhla, že „vzdělávání, podpora mládežnických organizací, občanských sdružení a velmi smysluplná práce s dětmi“ jsou prioritami EK. „Dnešní den a Bambiriáda je nejlepším příkladem dobrovolnictví v oblasti mládeže,“ pronesla Tereza Sanjuan s tím, že fenomén dobrovolnictví se objevuje i v řadě dalších oblastí. S odkazem na čerstvé informace pak ještě uvedla, že dobrovolné aktivity vyvíjí na sto milionů Evropanů. Do mikrofonu krátce promluvil i zástupce generálního partnera Bambiriády 2011 František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny. Poděkoval všem partnerům Bambiriády za jejich podporu a přízeň a pozval návštěvníky do stánku Flexi, kde mohou děti, ale třeba i ti odrostlejší, okusit radost z rychlých kol „závodních“ aut“.

Závěr oficiálního zahájení patřil předání výše zmíněné Ceny Přístav generálu Pickovi. Spolu s certifikátem osvědčujícím její udělení obdrželi zástupci armády ještě symbolický šek na částku 2400 dolarů. Jde o vyčíslenou cenu humanitární sbírky, uspořádané ČRDM ve prospěch dětí v afghánské provincii Lógar, kde působí naši vojáci v zahraniční misi.

„Chtěli bychom vám moc poděkovat, protože vaše humanitární sbírka otevírá našim vojákům v zahraničních operacích dveře u afghánských obyvatel. Prostřednictvím těchto sbírek si naši vojáci získávají jejich důvěru; sbírka jim otevírá dveře k další pomoci, která přichází nejen od nás z České republiky, ale i od aliančních partnerů,“ poznamenal generál Picek. Jak dodal, „je mnoho lidí ve světě, kteří tu pomoc pravdu potřebují, a nejhůře jsou na tom samozřejmě děti. Spousta dětí nemá šanci žít v takovém klidném prostředí jako děti v České republice.“

Bambiráda 2011 se koná v těchto městech: České Budějovice, Frýdek-Místek, Cheb, Chomutov, Chrudim, Ivančice, Jihlava, Liberec, Milovice, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Rychnov nad Kněžnou, Třinec, Zábřeh na MoravěZlín. Celostátní záštitu nad Bambiriádou 2011 převzali předseda vlády Petr Nečas, ministr školství Josef Dobeš, ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník GŠ AČR armádní generál Vlastimil Picek.

Kontakt: Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková
(e-mail: blanka.liskova@crdm.cz, tel.: 777 891 787)

Napsal: admin