projekty

Sametky

Sametky

http://sametky.cz/
Sametky

Zajímáte se o historii? Líbí se vám toulky přírodou? Máte rádi dobrodružství? Tak právě pro vás spouštíme 21. srpna 2015 letošní Sametky.

Projekt Sametky je dobrodružná hra s příběhy inspirovaná geocachingem. První ročník se uskutečnil na podzim 2014 jako připomenutí 25. výročí Sametové revoluce. Slovo Sametky vzniklo ze slovního spojení „Sametové vzpomínky“ a „Sametové kešky“ a připomíná vyvrcholení boje za svobodu a demokracii v listopadu 1989. Letošní hra nese název Od srpna k listopadu, a tak v letošních sametkách najdete příběhy, které se váží k událostem od srpna 1968 do listopadu 1989 a osobnostem, které v průběhu těchto událostí sehrály svou roli na cestě naší země ke svobodě a demokracii.

I letos bude ukryto na 150 schránek s příběhy, které bude možné hledat podle popisu nebo s pomocí GPS navigace po celé České republice. Každá schránka má podobu plastové krabičky, ve které naleznete bloček, příběh a v některých i artefakt spjatý s událostí či osobností z příběhu.

Kdo za tím celým stojí?

Organizátorem projektu je Česká rada dětí a mládeže, která zastřešuje více než stovku dětských a mládežnických organizací v České republice. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Za příběhy letošních sametek vděčíme projektu Místa paměti národa společnosti Post Bellum, archivu Knihovny Václava Havla, projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, projektu Muzeum v krabičce spolku Zapomenutí, Hradeckému deníku, deníku Právo a řadě pamětníků.

Odměny pro hráče věnovali organizace a společnosti (v abecedním pořadí) AligatorAntikomplexCentrum občanského vzdělávání, Coody OutdoorEvropská karta mládežeFann,  Knihovna Václava HavlaMINDOKMísta paměti národa společnosti Post BellumMevaPlay across Prague, projekt Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, Stabilo.

Mediálním partnerem je regionální Deník. Novinky o sametkách přináší zpravodajský server ADAM.cz, redakčně nás podporuje portál Moderní dějiny a Borovice.cz. Prostor pro propagaci nám poskytl Dopravní podnik Hlavního města Prahy.

Speciální dík patří dobrovolníkům, kteří ukládali sametky do jejich úkrytů a pomáhají s jejich údržbou.

Jak na to?

Hra o ceny Sametky potrvá od 21. srpna do 17. listopadu 2015. Slavnostní vyhlášení výherců proběhne ve čtvrtek 26. listopadu v divadle Ponec v Praze. Více informací o tom, jak a kdo se může zapojit do hry naleznete na webu projektu v záložce Hra a Pravidla hry.

Aktuality z projektu si můžete přečíst na www.adam.cz/sametky.

Fotogalerie