Aktuality

Informace k ochraně osobních údajů ve vztahu ke zveřejňování fotografií z činnosti organizací pracujících s dětmi a mládeží

Fotografování (ilustrační foto Bess-Hamiti / Pixabay)

Obecně je možné opřít se při zveřejňování fotek z akcí organizace pracující s dětmi a mládeží o zákonnou „zpravodajskou licenci“, která zveřejnění podobizny nebo záběru člověka, které není v rozporu s jeho zájmy, umožňuje. Platí to ale jen ve vztahu k nečlenům organizace. Ve vztahu ke zveřejňování podobizen členů organizace takový postup nelze doporučit, protože s ohledem na existující členský vztah foceného k organizaci a skutečnosti, že podobizna nebo záznam je zpravidla zveřejňován s podrobnějšími informacemi o organizaci samotné, o konané akci nebo provozované činnosti, dochází vždy ke zveřejnění více osobních údajů než jen podobizny člena, a takový postup bez předchozího souhlasu člena organizace by byl velmi pravděpodobně posouzen jako postup, který je v rozporu s právními předpisy na ochranu osobních údajů člena.

Podrobněji toto téma popsala Mgr. Alena Hájková v článku na ADAM.cz.

Plakátek „Informace k ochraně osobních údajů ve vztahu ke zveřejňování fotografií z činnosti dětských spolků“ (foto na plakátku: Pixabay)

Napsal: Marek Krajči