Aktuality

Karty mládeže (EURO

ČRDM vyjednala všem svým členským sdružením v rámci projektu Členské karty a Karty mládeže (EURO<26) možnost získat Karty mládeže EURO<26 a poskytnout je zdarma individuálním členům. (Běžná cena této karty je přitom 200 Kč). Pro studenty – v případě, že dodají potvrzení o studiu – existuje možnost získat i studentskou verzi této karty, která je pak platným potvrzením o studiu. Stejnou možnost mají letos i účastníci projektu Kecejme do toho a do budoucna se počítá i s rozšířením této možnosti o další projekty ČRDM (72 hodin, Bambiriáda atp.).

Karta mládeže EURO<26 (dále jen KM) je mezinárodní identifikační průkaz pro mladé. Má velikost kreditní karty a platí jeden rok od data vydání. Mohou ji získat všichni mladí lidé ve věku od deseti do 30 let (tedy nejen studenti). KM je v současné době nejrozšířenější kartou na slevy pro mladé na světě, má čtyři miliony držitelů. Slevy a výhody nabízí ve více než 35 zemích Evropy. Je široce využitelná v oblastech zajímavých pro mladé, jako je cestování a doprava, kultura a památky, ubytování, stravování, obchody, sport, služby, vzdělávání atp. Celkem je držitelům karty v Evropě k dispozici přes 100.000 slev, v České republice je to zatím cca 1200.

U kulturních organizací se slevy obvykle pohybují mezi 20 a 50 procenty (divadla, kina, muzea, galerie, hrady a zámky), existují ale i slevy 70–100 %. Některé cestovní kanceláře, obchody a autoškoly poskytují slevy 5–15 %. Významné jsou také slevy na ubytování (10–40 %). Velmi využívané jsou rovněž slevy na dopravu – 50 % sleva na kartu opravňující ke 20 % slevě na italských železnicích Trenitalia, 30–50 % sleva na železniční dopravu v Portugalsku, 30 % sleva na autobusovou dopravu ve Skotsku, 20–25 % sleva na vlaky ve Španělsku, 25 % v Chorvatsku, 30 % ve Slovinsku, 50 % v Srbsku, dopravní slevy ve Švýcarsku, Rakousku, Irsku a na Slovensku. U nás slevy na autobusovou dopravu do vybraných evropských měst a speciální tarify na letenky do celého světa nabízí držitelům KM EURO<26 na svých pobočkách cestovní a jazyková agentura Student Agency, ale i některé další cestovní kanceláře (např. CKM Olomouc).

Kartu je také možné využít pro prokázání věku dětí do 15 let, které mají Ministerstvem financí ČR garantovanou minimální 50 % slevu na veškeré jízdné v ČR. Podrobnější informace o KM (a seznam všech slev poskytovaných v ČR) naleznete na www.euro26.cz, případně (pro všechny slevy v Evropě) na www.eyca.org.

ČRDM se v současné době snaží získat licenci na vydávání těchto karet a plánuje jak rozšíření této licence již od pěti let, tak také to, že by sdružení měla možnost nechat si vytvořit (za výrobní náklady) členské karty spolu se všemi výhodami KM. Dále plánuje rozšiřovat slevy ku prospěchu všech mladých v ČR (hlavně pak těch, kteří jsou dobrovolníky v nějaké neziskové organizaci) a modernizaci grafického designu karty, webových stránek atp.

Dotazy a zájem o KM směřujte na adresu karty@crdm.cz.

Miroslav Jungwirth

Napsal: admin