Tiskové zprávy

72 hodin: Zaneřáděné okolí Florence chtějí čistit úředníci, modelka, herec i starosta

72hodin-Strhame-foto-Tomas-Hurt-CRDM_314056

TISKOVÁ ZPRÁVA

(PRAHA 10. října) – Natřeme. – Vyčistíme. – Vylepšíme. – Strháme. – Pomůžete nám? Silnou vrstvu nelegálního výlepu a posprejované zdi na pražské Florenci už pár dní „zdobí“ i trochu jiné letáky než obvykle. Upozorňují totiž kolemjdoucí na blížící se úklidovou akci nazvanou 72 hodin – Ruku na to! a vyzývají je zároveň ke spoluúčasti na ní. Už 12. října se tu objeví dobrovolníci, kteří si vzali za své, že zaneřáděné okolí Florence trochu vyčistí.

Přiložit ruku k dílu v rámci pátečního oficiálního zahájení celorepublikové akce slíbili například starosta MČ Praha 8 Jiří Janků, herec Filip Cíl, modelka a vicemiss ČR Barbora Vida, ale také zástupci ministerstva školství, České rady dětí a mládeže (ČRDM) a dalších organizací či institucí. „Jsme velmi mile překvapeni obrovským zájmem veřejnosti, počtem zapojených dobrovolníků i nápaditostí jejich plánů,“ říká hlavní koordinátor 72 hodin Ondřej Šejtka z ČRDM.

72 hodin – Ruku na to! – tři dny dobrovolnických aktivit po celé ČRDo premiéry celostátního projektu nyní zbývá už méně času, než hlásá jeho název. Do akce, konané v Česku vůbec poprvé, se během tří dnů od 12. do 14. října chystá zapojit téměř 10.000 dobrovolníků. Jde o nadšence z řad dětských a mládežnických spolků, z občanských sdružení, ze škol i z různých neformálních skupin. Své síly hodlají rozložit do bezmála 200 dílčích projektů; mezi nimi se objevily přípravy na vyčištění potoků, opravy autobusových zastávek, ale třeba i seznamování seniorů s moderními komunikačními nástroji typu Skype, ICQ či Facebook.

Celá akce oficiálně začne na pražské Florenci v pátek 12. října v 11.00 a potrvá do 18.00. „Budou se tam čistit větračky z metra od nelegálních výlepů, posprejované plochy, natírat zábradlí či velká zeď pod mostem. Její vzhled pak ještě v neděli výtvarně zpracují další dobrovolníci,“ upřesnil Ondřej Šejtka.

V rámci zahajovacího happeningu na Florenci vystoupí Michal Hudček, známý z pěvecké soutěže Superstar, dále hudební skupiny Špinaví lůzři a Interpret neznámý. Na pódiu předvedou své umění také tanečníci ze skupiny Dancing Crackers, kteří docela nedávno postoupili do užšího výběru soutěže Česko Slovensko má talent; chybět nebudou ani mistři světa v jojo, footbagu a freestyle fotbalu Václav Kroutil a Jan Weber a po nich ještě další žongléři… Zájemci o zmíněné disciplíny si s nimi během celého dne budou moci pohovořit a vyzkoušet si i některé „triky“.

Akce na Florenci, při níž si dobrovolníci navléknou rukavice a chopí se špachtlí, hadrů a nádob s protisprejovým roztokem, se uskuteční pod patronací starosty osmé pražské městské části.

Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Ondřej Šejtka, místopředseda – ondrej.sejtka@crdm.cz
Telefon: 234 621 296, mobil:605 956 920

Napsal: admin