Tiskové zprávy

Bambiriáda 2009 se i přes rozmary počasí vydařila; přišlo na ni zhruba 200 000 lidí

(Tisková zpráva)

Bambiriáda(PRAHA 7. června 2009) – I přes rozmary počasí, které v některých ze 14 měst naší republiky prověřilo připravenost organizátorů, se jedenáctý ročník Bambiriády, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), vydařil. Podle dosud zjištěných informací si do bambiriádních areálů, kde předváděly ukázky své celoroční činnosti desítky dětských spolků, organizací a center volného času, letos našlo cestu přibližně 200 000 návštěvníků. Loni jich bylo ve 28 městech na 250 000. „Bambiriáda byla podle mého názoru opět úspěšná,“ shrnula v neděli 7. června 2009 výsledek čtyřdenního úsilí tisíců dobrovolníků, působících ve všech krajích ČR, projektová manažerka Blanka Lišková. Rodiče podle ní pochopili význam Bambirády – totiž to, že se nejedná o „dětský den“, ale o prezentační akci, která vedle různých soutěží a her nabízí spoustu informací o programech jednotlivých sdružení.

Blanku Liškovou potěšil mj. velký zájem o doprovodnou hru o zajímavé pexeso. „Pozorovala jsem rodinky, které přemýšlely nad otázkami a samy se mi pak přišly přiznat, že se dozvěděly spoustu nových věcí. Taková zpětná vazba vždycky potěší,“ dodala. Upozornila také, že i panelová výstava, informující o více než 70 dětských sdruženích, vyvíjejících svou činnost po celé ČR, měla smysl. „Málokdo z návštěvníků tušil, že ČRDM je střešní organizace tolika sdružení. Po celou dobu jsem odpovídala na všetečné otázky rodičů, ale i učitelkám z několika základních škol… Samozřejmě, že nám hodně velkou radost udělalo kladné hodnocení akce ze strany paní Livie Klausové, manželky prezidenta republiky,“ připomněla Blanka Lišková proslov manželky prezidenta republiky při slavnostním zahájení Bambiriády 2009 na Střeleckém ostrově.

Bambiriádní atmosféru si návštěvníci jejího 11. ročníku mohli užít v některém z těchto měst: Beroun, Brno, České Budějovice, Chomutov, Chropyně, Chrudim, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Náchod (s pobočkou v Rychnově nad Kněžnou), Ostrava (s pobočkami Havířov, Frýdek-Místek, Třinec), Plzeň, Praha a Zábřeh. Tam všude se o pozornost rodičů s malými dětmi ucházeli vedoucí z řady různých mládežnických organizací – táborníci, ymkaři, tomíci, mladí hasiči, woodcrafteři, skauti, pionýři, debrujáři, foglarovci a mnozí další. I od nich zazněly věty o přínosu pořádané akce. „I když máme na letošní Bambiriádě celkem špatné počasí, účast je, myslím, docela hojná. Pokud jde o rodiče – chodí k nám, ptají se, jaké máme kroužky, kde sídlíme a na jakém principu vlastně naše sdružení funguje; denně jsou to desítky dotazů. Takže myslím, že Bambiriáda se i letos povedla,“ soudí kupříkladu Jiří Kubišta ze sdružení Kazimírka. Stejného mínění je i Tomáš Martin Sůva z Mládeže Českého červeného kříže (MČČK): „Lidi se o první pomoc hodně zajímají, hlavně dospělí, z nichž mnozí se s některými situacemi potkali ve skutečnosti,“ poznamenal zdravotník. Odhadl, že základy první pomoci letos vysvětloval formou názorných ukázek a jejich nácviku asi patnácti lidem denně. „Ale je nás tu víc,“ upozornil Martin Tomáš Sůva. „Rodiče se nás ptají třeba na to, kde sídlíme, jak vlastně fungujeme – a také na možnosti různých školení první pomoci,“ dodal ještě.

Bambiriádu podle svých slov vždy obecně dobře hodnotí také předseda Dětské tiskové agentury (DTA) Slávek Hrzal. Jednak pro možnost prezentovat DTA, a to i jakožto součást ČRDM, a jednak proto, že na Bambiriádě se o DTA mohou dozvědět případní nováčkové. „Ono to není tak, že by někdo přišel a řekl: Dobrý den, já chci být členem DTA. Podívá se, zkusí si naše hry, my mu k tomu řekneme něco víc… – a vzbudí-li se u něj zájem, zajde se k nám pak později podívat. Maminka nebo tatínek s dítětem se nás obvykle ptají, co a jak děláme, vezmou si letáček na tábor. Letos jsme jich tu rozdali asi padesát. Kdyby se na každý desátý – máme ještě volných pět míst – někdo přihlásil, tak by letní tábor Dětské tiskové agentury byl plný,“ vysvětlil efekt takové prezentace na Bambiriádě 2009 Slávek Hrzal.

Další informace lze nalézt na adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.

Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková, e-mail: blanka@adam.cz
Manažerka komunikace a PR ČRDM: Lucie Celbová, e-mail: lucie.celbova@crdm.cz

Napsal: admin