Tiskové zprávy

Dětský elán a zkušenosti (pra)rodičů zmenšily na Bambiriádě vzdálenost mezi generacemi

TISKOVÁ ZPRÁVA

Logo Bambiriády 2012(PRAHA 27. května) – Elán dětských návštěvníků Bambirády 2012 a zkušenosti jejich tatínků, maminek, dědečků i babiček přispěly svým skromným dílem k lepšímu mezigeneračnímu pochopení. Vyplývá to alespoň z informací pořadatelů známé čtyřdenní přehlídky volnočasových aktivit, tradičně pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Bambiriáda se letos uskutečnila v celkem 18 městech ČR. Motto 14. ročníku znělo „Nadšení i zkušenost“ a branami všech bambiriádních areálů prošlo dohromady zhruba 200.000 návštěvníků.

O tom, že smysl celé akce se opět podařilo naplnit, je přesvědčena i její projektová manažerka Blanka Lišková. „Z reakcí lidí bylo znát, že děti, rodiče i prarodiče si akci užili. Do činností nabízených ve stanech jednotlivých organizací se totiž mohly zapojit i starší ročníky. Jako opravdu dobrý nápad se ukázalo postavit na Bambiriádě tvořivou dílnu: tam si děti – právě s pomocí rodičů a prarodičů – mohly z dřevěných odřezků vyrobit libovolnou hračku. K našemu překvapení jsme poslouchali zvuky kladívek a pilek, které se odtamtud rozléhaly, doslova od rána do večera: v tvořivé dílně bylo neustále plno,“ popsala situaci Blanka Lišková.

Zvláště zdařilé výrobky, darované navíc jejich tvůrci na dobročinné účely, nyní putují do internetové aukce. Výtěžek z dražby je předurčen ve prospěch dobrovolných aktivit seniorů. „Na webu Aukro.cz se objeví přibližně dvacet nových aukčních položek – dřevěných hraček z Bambiriády. Těch nejlepších. Kolik jich ale bylo vyrobeno celkem, to vážně nevíme, protože děti si své hračky chtěly samozřejmě vzít s sebou domů. Viděli jsme, jak si z tvůrčí dílny odnášejí zhotovené ptačí budky, autíčka, kola, ale také třeba jenom obyčejné krabičky, do kterých si budou doma něco uschovávat. Bylo jasně patrné, že děti jsou celkem hladové po takovéto ruční práci – a není divu: ve městě je doma s kladívkem a pilkou asi málokdo z rodičů rád uvidí,“ dodala s úsměvem projektová manažerka Bambiriády.

Motto „Nadšení a zkušenost“ odráželo fakt, že letošní rok byl Evropskou komisí vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Zmíněné heslo našlo vedle Prahy své osobité praktické vyjádření i na pódiích regionálních Bambiriád a jejich doprovodných akcí. Například v Zábřehu zřídili Bambidílnu, kde mohly děti se svým dospělým doprovodem – a pod dohledem zkušené výtvarnice Dany Zimové – vyzkoušet svoji dovednost při ruční práci se dřevem, textilem, plastem, kartonáží a pedikem. „Nejoblíbenější materiál mezi dětmi je dřevo a textil,“ konstatovala Dana Zimová. K nejčastějším výtvorům řadí panáky z textilu a papíru a tzv. music-head-maniaky. Maminky také pomáhaly dětem šít malé polštářky z různobarevných látek, tatínkové zase vyráběli mašinky ze dřeva.

Zlínské Spektrum připravilo pro dvojice dítě-rodič nebo dítě-prarodič zajímavou soutěž ve slalomu s neobvyklým předmětem; tento úkol plnily i dvojice dětí různého věku. Jinou aktivitu pro upevnění mezigeneračních vztahů nachystal DDM Astra – výrobu domečků z dřevěných odřezků, které se lepily na karton a zbytek obrázku děti domalovávaly. V Českých Budějovicích zase vystoupily tanečnice ze souboru Trnky Brnky Rapšach, které o sobě tvrdí, že jejich věkový průměr je stejný jako nejvyšší povolená rychlost v obci. „Jejich elán a energii bychom jim všichni mohli závidět,“ řekl po vystoupení, které sklidilo obrovský úspěch, jeden z diváků.

Bambiriáda 2012 se konala v Českém Brodě, Českých Budějovicích, Českém Těšíně, Chebu, Chomutově, Chrudimi, Ivančicích, Jihlavě, Liberci, Náchodě, Ostravě, Třinci, Bohumíně, Plzni, Rychnově nad Kněžnou, Zábřehu a Zlíně. Kromě Středočeského kraje (kde byla plánovaná akce z organizačních důvodů zrušena) se tak uskutečnila v termínu od 24. do 27. května prakticky po celé ČR.

K zajímavostem letošního ročníku patřila mj. doprovodná akce spočívající ve sbírání pamětnických příběhů, fotografická soutěž s tématem „Nadšení i zkušenost“ nebo to, že v sedmi bambiriádních městech měli studenti možnost si levně pořídit Evropskou kartu mládeže EYCA (dříve známá jako karta EURO<26). Bambiriádní areály byly svědky i různých drobných prvenství: v Českém Brodě proběhla tato akce vůbec poprvé, v Náchodě se jí zúčastnilo nejvíce organizací (20 s vlastním programem na stánku a další tucet formou divadelních, tanečních či pěveckých vystoupení) a v Praze se poprvé v historii Bambiriády uskutečnil nepřetržitý online videopřenos na serveru Adam.cz.

Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková,
e-mail: blanka.liskova@crdm.cz; mobil: 777891787

Napsal: admin