Tiskové zprávy

Dík pěknému počasí a pracovnímu volnu řady návštěvníků Bambiriády 2012 zhoustly

TISKOVÁ ZPRÁVA

Logo Bambiriády 2012(PRAHA 26. května) – Slunečné počasí a sobotní volno nasměrovaly kroky mnoha lidí do míst, která slibují kromě odpočinku ještě zábavu. Tu aktivní, šitou na míru dětem s jejich dospělým doprovodem – a navíc zdarma – desetitisíce z nich hledaly a našly v areálech 18 českých, moravských a slezských měst, kde třetím dnem probíhala Bambiriáda 2012. K dispozici jim tam byly týmy dobrovolníků z rozličných dětských sdružení, kteří se v duchu motta „Nadšení i zkušenost“ dělili s příchozími o svůj volný čas, znalosti a často i letitou praxi „v oboru“.

V Liberci se akce koná na náměstí Dr. E. Beneše a v autokempu Pavlovice. Návštěvníci pavlovického areálu si zkusili řezat a štípat dříví, šplhali po lanové dráze, učili se morseovku a osvojovali si další z přírodovědně-turistických aktivit. Bambiriádu v autokempu spolupořádá Liberecká krajská organizace Pionýra. V Ivančicích, přesněji v parku Réna nabízejí návštěvníkům ochutnávku ze svých celoročních programů například skauti, tomíci, členové Sdružení přátel Jaroslava Foglara nebo šikulové z Asociace malých debrujárů ČR. V Chrudimi to byli zase lidé z občanských sdružení Altus, ÚL, Artega či Boii; posledně jmenovaný spolek čerpá inspiraci pro svoji činnost z životního stylu Keltů…

Ve Wolkerových sadech v Zábřehu spojilo své síly při pořádání Bambiriády 22 organizací. Podle Aleše Sedláčka, předsedy České rady dětí a mládeže (ČRDM), která Bambiriádu v ČR již 14. rokem pořádá, je Zábřeh jedním z nejkrásnějších míst pro její konání. „Navštívil jsem mnoho ročníků Bambiriády, ale zde se mi líbí nadšení dětí i organizátorů. I já mám radost z odhodlání organizátorů, s jakým zápalem přichystali nové soutěžní úkoly pro návštěvníky. Mezi pořadateli není žádná rivalita a na celé Bambiriádě se šíří přátelská atmosféra,“ ocitoval jeho slova pronesená při zahájení tamní akce příležitostný bambiriádní věstník. Připomněl i motto celé akce, jež se snaží spojit zkušenost dospělých s nadšením dětí. Pro malé návštěvníky zábřežské akce jsou u každé z prezentujících se organizací připraveny soutěžní úkoly, za jejichž splnění dostanou po kartičce se symbolem letošní Bambiriády – kachničkou.

V Třinci byl už pátek ve znamení soutěží: pětičlenná družstva tam ve dvaceti disciplínách svedla zápas o titul Super třída Třinecka a o velký bambiriádní dort. Tím, že si děti užily třeba lukostřelbu, hlavolamy a změřily své síly a znalosti ve vědomostních a pohybových soutěžích, seznámily se hravou formou s desítkou sdružení, jež se třinecké akce účastní.

V Českých Budějovicích byla sobota určena pro rodiče s dětmi, kdežto pátek byl dnem zasvěceným školám. Pro děti byla připravena celá řada atrakcí, mezi nimiž nechyběl skákací hrad, obrněná vozidla, automobilová technika, malování, fotografování, minibludiště, „poznávačky“, zálesácké hry, kvízy a spousta dalších. Na pódiu jste mohli vidět kupříkladu pěvecký soubor Čestice, TŠ Merlin, Slavíčky z Hluboké, Jitřenku, Podlešáčka, Black Sparkle, Danceline Studio, Spiral dance M-tes, ukázky orientálních tanců či romské kapely Gipsy Music a Gipsy Reflex.

Akce v Praze znamená pro návštěvníky především nabídku více než čtyřiceti spolků a organizací pracujících s dětmi a mládeží. Jsou mezi nimi třeba Klub Domino, respektive Dětská tisková agentura (DTA); ta uvítá každého, kdo se zajímá o novinařinu a chtěl by si ji v praxi vyzkoušet. Je tu i Občanské sdružení Dancing Crackers se svou kampaní Tancuj a nedrob! Předvádí „naživo“, že v tanci může být skryta docela zábavná alternativa k dlouhým hodinám tráveným hraním her na PC nebo bezcílnému toulání se městem… Klub Pathfinder připravil pro zájemce kratochvíli ve stylu japonských zápasů sumo: dva malí borci se nechají obalit žíněnkami a snaží se vytlačit soupeře z vymezeného teritoria; komu ani pak nedojdou síly, může si jejich zbytky u pathfinderů změřit se soupeři při přetahování lanem.

Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková,
e-mail: blanka.liskova@crdm.cz; mobil: 777891787

Napsal: admin