Tiskové zprávy

Letošní projekt „72 hodin“ již nyní přebíjí zájmem dobrovolníků loňský výsledek

TISKOVÁ ZPRÁVA

72 hodin – Ruku na to! – tři dny dobrovolnických aktivit po celé ČR(PRAHA 30. září) – Zájem dobrovolníků o blížící se letošní ročník projektu „72 hodin – Ruku na to!“ již nyní, deset dnů před jeho startem, převyšuje realitu minulého roku. Vyplývá to z přehledu zaregistrovaných projektů, který mají pořadatelé k dispozici: zatímco loni se v naší republice prostřednictvím 225 dílčích akcí do projektu „72 hodin“ zapojilo přes 11.000 lidí, letos je jich již 12.500, a to ve více než 240 evidovaných dobročinných akcích. A stále k nim přibývají další. Letošní ročník se uskuteční v rozmezí od 10. do 13. října 2013.

„Zajímavá na něm je i přeshraniční spolupráce s okolními evropskými státy, kde 72 hodin také pořádají,“ podotkl hlavní koordinátor zmíněného projektu v České republice Ondřej Šejtka. „Mám konkrétně na mysli Maďarsko, Polsko a Slovensko. Spolupráce funguje jednoduše – tak, že skupinky našich dobrovolníků vyjedou k nim a naopak – u nás přivítáme posily motivovaných dobrovolníků z blízkého či vzdálenějšího zahraničí,“ upřesnil.

Vedle rozmanitých dětských spolků – mnohdy členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM), která projekt „72 hodin – Ruku na to!“ pořádá – evidují organizátoři celou řadu nápadů vzešlých z prostředí základních či středních škol. Zájemci mohou na webu zaregistrovat své rozličné projekty zaměřené „na lidi, přírodu a místo, kde žijí“. Nemusí se přitom vždy nutně jednat o úklidové práce – a tak se v evidenci zaregistrovaných projektů objevil i zábavný den pro děti z mateřských škol či pro žáky prvního stupně ZŠ, nápad s aktivní muzikoterapií pro seniory, darování krve nebo třeba výroba ptačích budek pro sýkorky.

Patronkami letošního, v pořadí druhého ročníku dobrovolnického projektu „72 hodin – Ruku na to!“ jsou mj. režisérka Alice Nellis (z její filmografie jsou známé např. tituly Tajnosti, Výlet, nebo nový snímek Revival) a herečka Jenovéfa Boková (např. film Občanský průkaz, TV seriál Hořící keř a další). Prezentaci blížících se „72 hodin“ provázela na facebookové stránce projektu i tematická fotosoutěž, při níž měli účastníci za úkol pořídit originální snímek číslovky 72. Soutěžící zvěčnili svými fotografiemi dvaasedmdesátku sestavenou ze švestek, z barevných pastelek, z oblázků na pláži; je dobře čitelná na draku vznášejícím se v podzimním povětří, na deštníku, na plotě u cesty…

Projekt je určen všem věkovým kategoriím, organizátoři nicméně směrují výzvu ke spoluúčasti na bezplatné „bohulibé“ činnosti především k činorodým mladým lidem: „Máš nápad, jak zlepšit místo, kde žiješ? Víš, kdo čeká na tvou pomoc? Dej dohromady pár kamarádů, s nimiž nápad uskutečníš, a tím se připojíš k tisícům dobrovolníků po celé naší zemi.“ Uspořádání třídenního dobrovolnického projektu „72 hodin – Ruku na to!“ si ČRDM odzkoušela v průběhu druhé říjnové dekády 2012, tedy vlastně právě před rokem.

Projekt úspěšně probíhá již více než deset let v řadě evropských zemí, kde se do něj zapojilo přes 200 000 dobrovolníků.

KONTAKTNÍ OSOBA:
Ondřej Šejtka
místopředseda ČRDM
ondrej.sejtka@crdm.cz
telefon: 211 222 862, mobil: 605 956 920

Napsal: admin