Tiskové zprávy

Na Bambiriádě padl jedinečný taneční rekord

Bambiriada-2013-DC-tanceni-rekord_734457

TISKOVÁ ZPRÁVA

(PRAHA 25. května) – Kromě klasického programového menu přinesla Bambiriáda 2013 i jeden svérázný taneční rekord. V areálu na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích totiž zatančilo nejvíce tanečníků z jedné skupiny společnou choreografii ve stylu streetdance. O podívanou, jejíž výsledek čítal rovných 232 mladých tanečníků a tanečnic, a byl tak oficiálně zanesen do České knihy rekordů, se v sobotu 25. května postarala největší taneční skupina v republice – Dancing Crackers (DC); k úspěchu přispěly i děti z Klokánku Hostivice.

Logo Bambiriády 2013Rekordní taneční show podpořila svou účastní na bambiriádním pódiu herečka a modelka Alice Bendová. „Jste strašně šikovný. Vážím si toho, že jsem tady,“ obrátila se k tanečním rekordmanům a popřála jim, aby jim nadšení pro jejich koníček vydrželo co nejdéle. „Protože já třeba talent k pohybu a k tanci moc nemám,“ myslí si herečka, „ale když vás tady všechny vidím, tak asi taky začnu – a mám dvě malé děti, které k tomu určitě povedu! Takže: jste fakt dobrý a držím do budoucna palce.“

I přes drobný déšť a chladné počasí se prostranství pod pódiem na chvíli prozářilo žlutou barvou společného dresu DC. Pulsující hudba, spousta energie, přesvědčivé kreace – a rekord byl na světě. Mimochodem, jeho výjimečnost spočívala ve způsobu, jakým se společné vystoupení šířilo mezi tanečníky. Byli registrování v jedné skupině a choreografii se učili nikoli z internetu, ale přímo v daných městech, pod vedením lektorů proškolených DC. Společné pražské vystoupení dětí z různých míst bylo tedy vlastně jejich premiérou.

Občanské sdružení Dancing Crackers (DC), což v překladu značí „Tančící sušenky“, v roce 2008 odstartovalo po celé České republice projekt s názvem „Tancuj a nedrob!“. Jeho cílem je ukazovat dětem i jiné možnosti využití volného času, než jsou dlouhé hodiny trávené hraním her na PC nebo bezduchým bloumáním městem. DC náleží ke stovce členských sdružení České rady dětí a mládeže, která Bambiriádu již tradičně pořádá.

Na jejím letošním ročníku se v Ostravě prezentují bezmála tři desítky volnočasových organizací. Na děti tam čekají desítky úkolů zručnosti, rychlosti, přesnosti i dalších dovedností, za jejichž splnění obdrží razítko do bambiriádního pasu. Když je Bambipas razítky zaplněn, dostanou dětí drobný dárek (věnovaný sponzory). Osvědčeným lákadlem pro malé návštěvníky je tam cvičná lezecká stěna, trampolína, laserová či vzduchovková střelnice.

Také třinecká akce návštěvníky zaujala. Jak z informací zveřejněných na bambiriádním webu vyplývá, ptali se totiž po neobsazených místech na letní tábory i po zajímavých možnostech trávení volného času. A měli z čeho vybírat – od modelářů přes turistické a skautské oddíly až po kroužek včelařů.

V Liberci bylo u stánků zúčastněných organizací a spolků možné natrefit na karatisty, skauty, či pionýry; svá stanoviště tam měl také IQ Park, místní technická univerzita či studijní centra. V Českých Budějovicích se zase prezentují sdružení RS Nadoraz, Pohodáři VSKH, Rodinné centrum Rozárka, 1. středisko Zálesáka či Salesiánské středisko mládeže. „Každé sdružení mělo připravenou disciplínu či hru, která se vztahuje k mottu letošní Bambiriády „Dětství v proměnách času“. Smyslem je ukázat, jak si děti hrály dříve,“ uvedli jihočeští organizátoři.

Bambiriádní areály bylo možné letos navštívit v některém ze 17 měst: v Blansku, Českých Budějovicích, Českém Těšíně, Humpolci, Chebu, Chrudimi, Ivančicích, Kyjově, Liberci, Náchodě, Ostravě, Plzni, Praze, Rychnově n. Kněžnou, Šumperku, Třinci a ve Zlíně.

Napsal: admin