Tiskové zprávy

Pozdravy, proslovy a malá show s výrobou hraček: Bambiriáda 2012 vypukla

TISKOVÁ ZPRÁVA

Logo Bambiriády 2012(PRAHA 24. května) – Pozdravy politiků, projektových partnerů a sponzorů akce zazněly před polednem 24. května 2012 z pódia na pražském Vítězném náměstí, čímž zahájily 14. ročník známé Bambiriády. Krátce po tomto ceremoniálu se VIP hosté přesunuli do tvůrčí dílny, kde spatřily světlo světa první dřevěné hračky, vyrobené „svépomocí“ a ve prospěch podzimní dobročinné akce chystané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Dřevěné hračky věnoval do internetové aukce například náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek, moderátorka Štěpánka Duchková se svými tříletými dvojčaty, její kolegyně „z branže“ Lejla Abbasová nebo charismatická herečka Květa Fialová.

Bambiriáda se letos koná v celkem 18 městech ČR a pražská akce je již tradičně její „vlajkovou lodí“. Letos se Bambiriáda inspirovala ve svém tematickém zacílení Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, vyhlášeném Evropskou komisí. „Vždycky jsme se snažili podněcovat spolupráci dětí s dědečkem, babičkou, spolupráci dvou sourozenců, kteří jsou třeba jen dva roky věkem od sebe. Letos jsme se na to zaměřili obzvlášť, a proto i naše aktivity, které tady jsou prezentovány, mohou návštěvníci dělat ve skupině,“ podotkl předseda ČRDM Aleš Sedláček. Jako příklad uvedl právě onu tvořivou dílnu, kde si zájemci mohou vyrobit z připravených dřevěných odřezků a s běžným řemeslnickým nářadím kachnu – přesněji „kachnu zkušeností“, protože starší a větší, nebo menší a mladší „kachnu nadšení“. Tyto dva vzory totiž ztělesňují Nadšení i zkušenost z bambiriádního motta.

Jako první z pódia krátce pozdravil přítomné ministr obrany Alexandr Vondra. „Myslím si, že nadšení a zkušenost má s prací v ozbrojených složkách také co dělat, protože každý voják potřebuje samozřejmě profesionalitu, potřebuje mít zdravý rozum, potřebuje poslouchat… A samozřejmě i mezigenerační solidarita není nic, co by míjelo ministerstvo obrany nebo Armádu ČR,“ řekl. Aleš Sedláček mu poděkoval nejen za finanční a nefinanční letitou podporu Bambiriády, ale i osobně: „Je tady spousta organizací, jejichž činnost nebyla možná, byla nějakým způsobem násilně ukončena a teprve po roce 1989 ji mohly obnovit. Na našich hranicích existují připomínky té doby, která byla. A já měl možnost na česko-polském pomezí, nedaleko městečka Javorník, nedávno putovat s kamarády po kopcích. Je tam krásná naučná stezka, která ukazuje, že v osmdesátých letech byla na naší straně skupina, která spolupracovala s polskou Solidaritou; byla to skupina okolo Charty 77, jsou tam krásné dobové fotky… A já mám moc velkou radost, že ještě dneska jsou v politice lidé, kteří byli u toho, kteří to pamatují a kteří udělali něco pro to, že tady dneska můžeme stát a dělat to, co nás baví. Děkuji vám za to,“ připomněl předlistopadové aktivity Alexandra Vondry v disentu Aleš Sedláček.

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Dobeš se ve svém proslovu zmínil o významu aktivního stárnutí. Upozornil, že ministerstvo chystá národní strategii pro jeho podporu. „V průběhu června budeme chtít otevřít veřejné připomínkové řízení v rámci národní strategie přípravy na pozitivní stárnutí, na období 2013–2017. Kdokoliv z vás bude mít čas, chuť, zájem – a nadšení – tak v průběhu června, července a srpna nechť nám sdělí své zkušenosti, které jsou důležité,“ nabídl přítomným.

Andrea Matušáková ze Zastoupení Evropské komise v ČR připomněla, že se její organizace účastní Bambiriády již pošesté. „A jsme velmi rádi, že v ČR existuje takováto akce; je vlastně platformou, která umožňuje reprezentovat a informovat o kvalitě využití volnočasových aktivit pro děti a mládež,“ zdůraznila s tím, že Evropská komise podporuje vzdělávání – ať už formální nebo neformální – dětí a mladých lidí v celé Evropské unii.

Na její slova navázal ředitel Odboru pro mládež MŠMT Michal Urban: „Vzdělávání je celoživotní proces a čím dál více se přesouvá z klasické školy do dalších aktivit. A právě trávení volného času přispívá k rozvoji a dalšímu vzdělávání každého z nás. Proto je důležité si uvědomit, že každý den, každý týden, každý víkend jsou mezi námi tisíce dobrovolníků, kteří se ve svém volném čase věnují našim dětem – tak, aby čas trávily smysluplně, nenudily se, popřípadě nedělaly aktivity, které zrovna nechceme, aby dělaly…“

Velkého poděkování ze strany ČRDM se dostalo náčelníkovi Generálního štábu AČR Vlastimilu Pickovi, který za několik týdnů doslouží ve své funkci, v níž je od roku 2007. „My jsme našli společný cíl, a tím bylo prezentovat naši armádu jako společnost chytrých, vzdělaných, motivovaných lidí, kteří jsou připraveni v případě potřeby tyto vlastnosti předat na bojových misích, kterých se naše armáda pravidelně účastní, a stejně tak při naléhavé potřebě v krizových situacích, které nás několikrát potkaly, potkávají, a bohužel i budou potkávat,“ shrnul Aleš Sedláček.

Rozloučení generála Picka s armádou na Bambiriádě bylo víc než symbolické: ČRDM mu věnovala koláž upomínkových fotografií z dlouholeté spolupráce a náčelník GŠ AČR předal k vydražení v internetové aukci „svoji“ dřevěnou hračku. Ta se spolu s dalšími, které se podaří během Bambiriády shromáždit, může případným prodejem podílet na projektu ČRDM „72 hodin – Ruku na to!“, zaměřeném na dobrovolnictví. Peníze z dražby půjdou konkrétně na odstranění bariér – například dopravních – které by bránily zájemcům z řad seniorů v účasti na dobrovolnických aktivitách.

Bambiriáda by se nemohla na Vítězném náměstí již potřetí konat, nebýt ochoty ze strany vlastníků pozemku – VŠCHT, která je organizátorům akce poskytla. Spolu s dalšími pražskou akci zaštítila také starostka šestého pražského obvodu Marie Kousalíková.

Více o Bambiriádě: www.bambiriada.cz

Napsal: admin