Tiskové zprávy

Senátní návrh ohrožuje přírodu národních parků – Česká rada dětí a mládeže je proti

Šumava (foto Jiří Majer)

(PRAHA 20. 2. 2017)Proti senátnímu návrhu změn v novele zákona o národních parcích se vymezila i Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Této „střešní“ organizaci, jednající jménem stovky dětských a mládežnických spolků, vadí zejména priority, které senátní návrh sleduje. Navrhovaná legislativní úprava totiž jednoznačně upřednostňuje rozvoj obcí před ochranou přírody, přičemž u národních parků tomu má být podle přesvědčení zástupců ČRDM právě naopak.

„Pokud někdo v souvislosti s ochranou přírody nadřazuje lokální zájem nad zájem celospolečenský, v lepším případě nepochopil roli národních parků,“ míní předseda ČRDM Aleš Sedláček. „Proč bychom je jinak měli mít, když ne pro zachování alespoň malé části naší přírody v pokud možno neporušeném stavu? Naše členské organizace se snaží děti vést mimo jiné k respektu a úctě k volné krajině, ne k její postupné eliminaci,“ dodal Aleš Sedláček.

ČRDM hájí zájmy více než 200.000 lidí, sdružovaných v rozmanitých dětských a mládežnických spolcích a dalších typech organizací. Některé z nich mají i stoletou tradici. Právě kontinuita, vize do budoucna ale i poučení z minulosti formují názory jejich členů.

„Věříme, že poslanci se přikloní k původní vládní verzi. To, že ji podporují jak ekologické organizace, tak Ministerstvo životního prostředí, je pro nás dobrým signálem vyjednaného kompromisu,“ doplňuje Aleš Sedláček. Senátní návrhy jednoznačně odmítá i ministr životního prostředí Richard Brabec.


Česká rada dětí a mládeže byla založena v červenci 1998 osmi sdruženími dětí a mládeže. Dnes sdružuje 99 členských organizací (mezi nimi většinu celostátních organizací dětí a mládeže), představujících kolem 200 000 individuálních členů. Členy ČRDM jsou sdružení velmi malá i ta největší, včetně deseti krajských rad mládeže. #CRDM

Napsal: Marek Krajči

Fotogalerie k článku