Tiskové zprávy

Soutěžní hra „Sametky“ skončila. Hráčům se líbila a ti nejlepší budou odměněni

Sametky – keška

(PRAHA 4. prosince) – Geocachingová soutěžní hra „Sametky“, uspořádaná Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) k 25. výročí Sametové revoluce, závěrem listopadu skončila. Trvala zhruba tři měsíce a zapojilo se do ní pět stovek hráčů. Ti hledali po území celé České republiky na dvě stě poschovávaných schránek (tzv. kešek) s autentickými příběhy spjatými s odporem proti komunistickému režimu a jeho pádem v roce 1989. Nejpilnější hledači si kromě odměny v podobě zážitků spojených s hledáním a objevováním střípků naší moderní historie odnesou i některou z pěkných cen, které do soutěže věnovali její partneři.

Hráčům se – soudě alespoň z jejich e-mailové korespondence s ČRDM – Sametky líbily. „Děkujeme za soutěž, kdy jsme si prošli několik nám zatím neznámých míst a dověděli se něco víc o lidech a jejich osudech,“ napsal Luděk O. „Sametky nás moc pobavily a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých příběhů a informací,“ konstatoval Petr Z. Za „krásně zpracované a udržované Sametky“ zase poděkoval Ladislav B. „Zpestřilo to pár chmurných podzimních dnů,“ dodal.

Pokud jde o nejschopnější hledače Sametek, hned deset z nich nalezlo více než stovku příběhů. „První tři jich našli bez jedné, respektive dvou, 150 a o druhém a třetím místě se rozhodlo až poslední den na základě času zapsání kódů na web Sametek,“ upřesnil Tomáš Hurt, jeden z koordinátorů projektu ČRDM „Sametky.cz“. První tři místa (odměněná tabletem) obsadili hledači s přezdívkami Sqellik a spol., Korismata a Speedy GT. Ceny vítězům Sametek budou předány na tradičním výročním Setkání ČRDM v pátek 5. prosince v Barokním refektáři v pražské Jilské ulici od 11.00. Akce se účastní ministr školství Marcel Chládek a radní pro sociální oblast a školství Irena Ropková.

Úspěšní hledači podle Tomáše Hurta pocházeli z celé republiky; byli to nejen mladí lidé, ale i aktivní senioři či pamětníci dění, které se hra Sametky snažila připomenout.

Slovo SAMETKY, používané v projektu ČRDM, je výrazem vzniklým ze spojení slov SAMETové vzpomínKY nebo SAMETové kěšKY. Název Sametky tedy odkazuje na tematický obsah celé hry. Projekt Sametky.cz se snažil upozornit také na to, že revoluční změny, vedoucí u nás k pádu tehdejšího komunistického režimu, nebyly záležitostí pouze Prahy; probíhaly prakticky po celé naší vlasti a existuje na ně množství rozmanitých vzpomínek.

Mediálním partnerem Sametek.cz byla Česká televize. Partnery Sametek byly: Post Bellum, Paměť národa, Ústav pro studium totalitních režimů, Člověk v tísni, vydavatelství MINDOK a Play Across Prague. Příběhy do Sametek čerpali organizátoři především z projektu Paměť národa a ze spolupráce s organizací Post Bellum.

KONTAKTNÍ OSOBA:
Ing. Ondřej Šejtka
místopředseda ČRDM
ondrej.sejtka@crdm.cz
telefon: 211 222 862

Napsal: Marek Krajči