Tiskové zprávy

Úklid i happening: Na Černém Mostě spustila mládež dobrovolnický projekt „72 hodin“

72hodin-dobrovolnici-pri-praci_841320

TISKOVÁ ZPRÁVA

(PRAHA 10. října) – Party mladých lidí čistí kovové konstrukce, zbavují točitá schodiště nelegálního výlepu, natírají zábradlí, zametají. Práci jim zpestřuje chvílemi taneční, pak zase hudební doprovod – to když se na pódiu blýskne svým uměním třeba taneční skupina Dancing Crackers nebo kapela The Brownies… Právě takový obrázek se naskytl 10. října 2013 kolemjdoucím poblíž stanice metra Černý Most a přilehlého autobusového nádraží. Úklidové čety mladých dobrovolníků a dobrovolnic tam po svém – tak trochu jako happening – spustily „lavinovitý“ celorepublikový projekt nazvaný 72 hodin – Ruku na to!

72 hodin – Ruku na to! – Primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček při práciOficiální zahájení na Černém Mostě proběhlo za účasti pražského primátora Tomáše Hudečka a starosty MČ Praha 14 Radka Vondry. Ti ve svých vyjádřeních zmíněnou akci ocenili, stejně jako odhodlání dobrovolníků přispět aspoň skromným činem k tomu, aby místo, kde žijí, trochu „prokouklo“. A nezůstali u slov: pustili se do práce spolu s nimi.

„Naším cílem je, aby se lidé, kteří půjdou náhodou kolem – a možná procházejí tím místem skoro denně – aby se aspoň na chvíli, byť na dvacet minut zapojili, třeba do natírání zábradlí nebo zametání nepořádku. Získávají tím k danému místu tak trochu jiný vztah, když vlastními silami přispějí k tomu, že se jeho nevábný vzhled zlepší,“ vysvětlil hlavní koordinátor „72 hodin“ Ondřej Šejtka.

72 hodin – Ruku na to! – Starosta MČ Praha 14 Radek VondraTřídenní akce, uspořádaná již podruhé Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), letos sestává dohromady ze zhruba 370 dílčích projektů, do nichž se v různých koutech naší vlasti přihlásilo 18.000 zájemců. Čtvrteční pražský projekt byl tedy vlastně jen jedním z mnoha; zafungoval nicméně jako spouštěcí mechanismus, který uvedl do pohybu pomyslné soukolí nazvané 72 hodin – Ruku na to! V jeho rámci se v době od poledne 10. do poledne 13. října – tedy v rozmezí oněch dvaasedmdesáti hodin – postupně připojí s uskutečňováním svých záměrů další a další nadšenci prakticky z celé ČR. Jejich nápady se přitom netýkají jen „brigádnického“ úklidu zaneřáděných míst – mezi předem ohlášenými a zaregistrovanými projekty se najde celá řada těch s vysloveně ekologickým, sociálním či kulturním vyzněním.

Na Černém Mostě přiložila kromě dětí z místních základních škol a náhodných pomocníků ruku k dílu i přibližně dvacítka cizinců. Šlo o celkem tři skupiny zahraničních dobrovolníků, konkrétně z Maďarska, z Polska a z Izraele. (Za zmínku stojí, že také naši dobrovolníci se v několika případech zapojili do „72 hodin“ v evropském zahraničí.) Kromě pódiového programu, moderovaného Josefem Kudrnou, sloužila k rozptýlení malých i větších dobrovolníků také sada bílých panelů, přichystaná k tomu, aby je pomocí barevných lepenek a fixů uzpůsobili k obrazu svému. „Mohou tvořit docela volně, podle vlastní fantazie, takové nechci říct alternativní umění, ale svérázná výtvarná dílka, která tam pak do neděle necháme viset. Budou tak vystavená lidem na očích,“ doplnil místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka.

Zmíněnými aktivitami se organizátoři snaží ukázat, že péče o veřejný prostor by měla být v podstatě věcí všech lidí, kteří nejsou lhostejní. „Někdo by mohl samozřejmě namítnout, že pokud se jedná o majetek dopravního podniku či městské části, měly by se postarat o nápravu samy. Nejspíš ano. Ale tohle je podle nás v jistém slova smyslu veřejný zájem – stejně jako strhání těch nelegálních výlepových ploch,“ dodal Ondřej Šejtka.

Nad projektem převzali patronát herečka Jenovéfa Boková, herec Filip Cíl, režisérka Alice Nellis a modelka Barbora Vida Kolářová. Partnery projektu 72 hodin – Ruku na to! jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Geis Parcel CZ s.r.o., Alkyton, Cinema City, DOX – Centrum současného umění, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha 14. Mediálními partnery jsou internetový server ADAM.cz, zpravodaj Archa, Radio hey!, Rádio Čas, Rádio Impuls, RockZone 105,9 a Expresradio.

KONTAKTNÍ OSOBA:
Ondřej Šejtka
místopředseda ČRDM
ondrej.sejtka@crdm.cz
telefon: 211 222 862, mobil: 605 956 920

Napsal: admin