1. Úvod

Úvod

Jak funguje dron?

Příručka je zpracovaná z různých zdrojů. Převážně se jedná o oficiální stránku Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), specializovanou firmu na drony (DronPro) a další videa k nové legislativě 2021.

Různé konstrukce dronů fungují různým způsobem, takže si pojďme fungování dronu demonstrovat na nejčastějším typu, a to kvadrokoptéře. Kvadrokoptéra se vznese do vzduchu díky tomu, že se dvě protilehlé vrtule točí vždy stejným směrem a druhý pár protilehlých vrtulí zase opačným. Když dron stoupá, vrtule zrychlují, když klesá, tak naopak zpomalují. A jak je to při letu dopředu nebo do stran? Zpomalí vždy vrtule na té straně, na kterou dron zrovna letí. K tomuto základnímu principu se pak přidávají další vychytávky, jako jsou dálkové ovládání, automatická detekce překážek nebo chytré letové režimy, kdy dron zaletí určitý obrazec, a přitom sám natočí efektní video. To už je ale „vyšší dívčí“… Dron charakterizuje právě toto chování vrtulí napojených na motory, a hlavně fakt, že v dronu nesedí pilot, ale operátor ho ovládá na dálku. Proto se dronům také říká bezpilotní letouny.

K čemu všemu lze dron využít?

U zrodu dronů byla armáda, a proto se v minulosti drony používaly hlavně k obraně, útoku nebo špionáži. A teprve po mnoha letech, kdy si drony pro sebe „syslily“ ozbrojené složky, je objevili filmaři, které už nebavilo platit horentní sumy za pronájem letadel, vrtulníků a jeřábů vždy, když potřebovali do nového trháku záběry z výšky. Od nákladných řešení pro filmaře se pak trh postupně posouval k malým dronům, které si může dovolit i běžný smrtelník – může s nimi létat, závodit, fotit nebo natáčet. O zlevnění a rozšíření dronů mezi hobby piloty a širokou veřejnost se nejvíce zasloužila firma DJI se svými modely Phantom a Mavic. Od malých dronů pro natáčení se dnes zase drony rozšiřují zpět do profesionální sféry průmyslu a zemědělství, kde pomáhají v situacích, kdy by práce člověka byl příliš nebezpečná nebo drahá.

Další kapitola →


Obsah příručky:

  1. Úvod
  2. Nová legislativa pro létání s dronem
  3. Registrace provozovatele a pilotů
  4. Do jaké kategorie spadá můj dron?
  5. Pojištění
  6. Základy bezpečnosti létání
  7. Rady, jak se vyhnout komplikacím za letu s dronem
  8. Jaký typ dronu je vhodný pro tábornickou činnost?
  9. Parametry při výběru dronu
  10. Zdroje a užitečné odkazy