Archiv projektů

Sametky

Logo projektu Sametky

Projekt Sametky – to byla dobrodružná hra s příběhy inspirovaná geocachingem. První ročník se uskutečnil na podzim 2014 jako připomenutí 25. výročí Sametové revoluce. Hra o ceny Sametky skončila 17. listopadu 2015. Slavnostní vyhlášení výherců proběhlo 26. listopadu 2015 v divadle Ponec v Praze.

Slovo Sametky vzniklo ze slovního spojení „Sametové vzpomínky“ a „Sametové kešky“, jako připomínka vyvrcholení boje za svobodu a demokracii v listopadu 1989. V Sametkách se zrcadlily příběhy, které se váží k událostem od srpna 1968 do listopadu 1989 a osobnostem, které v průběhu těchto událostí sehrály svou roli na cestě naší země ke svobodě a demokracii. Princip hry spočíval v tom, že bylo ukryto 150 schránek s příběhy, které bylo možné hledat podle popisu nebo s pomocí GPS navigace po celé České republice. Každá schránka měla podobu plastové krabičky, v níž byl bloček, příběh a v některých i artefakt spjatý s událostí či osobností z příběhu.

Organizátorem projektu byla Česká rada dětí a mládeže. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Za příběhy Sametek stál projekt společnosti Post Bellum „Místa paměti národa“, archiv Knihovny Václava Havla, projekt Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, projekt Muzeum v krabičce, spolek Zapomenutí, Hradecký deník, deník Právo a řada pamětníků.

Odměny pro hráče věnovaly organizace a společnosti (v abecedním pořadí) Aligator, Antikomplex, Centrum občanského vzdělávání, Coody Outdoor, Evropská karta mládeže, Fann, Knihovna Václava Havla, MINDOK, Místa paměti národa společnosti Post Bellum, Meva, Play across Prague, projekt Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni, Stabilo.

Speciální dík patří dobrovolníkům, kteří ukládali sametky do jejich úkrytů a pomáhali s jejich údržbou.

Více o projektu si můžete přečíst na www.adam.cz/sametky.

Napsal: Marek Krajči

Fotogalerie k článku