Aktuality

Bambiriády 2006 se zúčastnila stovka organizací, tisíce dobrovolníků a přes 150 000 návštěvníků

V neděli 28. května odpoledne skončil osmý ročník celostátní Bambiriády 2006, kterou již tradičně uspořádala Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Cílem akce, konané pod mottem BÁJečNÝ DĚTSKÝ SVĚT, bylo zvýraznit roli, jakou při hledání vhodné náplně volného času nejmladší generace hrají různá juniorská uskupení. Bambiriáda trvala podle místních podmínek od dvou do čtyř dnů, a to ve 26 městech ve všech krajích ČR. Zúčastnila se jí více než stovka rozmanitých organizací a tisíce dobrovolníků. Bez ohledu na deštivé počasí (např. v Českých Budějovicích musela být akce v neděli předčasně ukončena; na několika jiných místech nastoupila „mokrá vairanta“ programu) celkový počet návštěvníků přesáhl 150 000.

Bambiriádními městy v roce 2006 byly Brno, České Budějovice, Děčín, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jihlava, Klatovy, Krnov, Liberec, Mladá Boleslav, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Praha, Prostějov, Rýmařov, Šumperk, Tábor, Třinec, a Zlín. O pozoruhodný významový odstín přitom Bambiriádu letos obohatil právě nováček mezi městy – Nymburk, kde organizátoři akci uzpůsobili tak, že ji mohli s dobrým pocitem absolvovat i nevidomí.

„Musely se připravit věci v Braillově písmu, třeba úvod a seznam atrakcí, které jsou vhodné pro zrakově postižené. Potom také byli vyškoleni průvodci, kteří byly přidělováni zrakově postiženým,“ řekla k akci Eva Odehnalová, nevidomá asistentka pro zrakově postižené děti. Středisko nymburských skautů „Krahujec“ mělo připravené hry prověřující zručnost, sdružení „Centrum pro všechny“ rozřazování předmětů pouze na základě hmatu a na stanovišti DDM Symfonie Poděbrady se soutěžilo o největší věž z kostek. U stánku DDM Nymburk si nevidomí mohli vyzkoušet práci s keramickou hlínou a po celém areálu bylo k dispozici několik dalších podobných aktivit. Mohly si je vyzkoušet i ostatní děti se zavázanýma očima – a zažít tak, jaké to je, spoléhat se pouze na svůj hmat a sluch.

Osmý ročník Bambiriády rozvíjel mezinárodní rozměr této akce. I letos ji podle české předlohy uspořádali ve dvou slovenských (Žilina, Námestovo) a v jednom polském (Bielsko-Biala) městě; díky děčínským pořadatelům se s ní mohlo obeznámit saské město Pirna. V neděli se rovněž zakončilo mezinárodní Setkání v srdci Evropy. Zástupci národních rad mládeže ze Slovenska, Maďarska, Litvy a Bavorska společně s kolegy z ČRDM v jeho rámci diskutovali o podmínkách pro dobrovolnou práci s dětmi a mládeží ve svých státech. Setkali se s účastníky Sněmu dětí a mládeže a seznámili se s Bambiriádou v Praze, Chomutově, Plzni, Českých Budějovicích a Táboře. „Je velmi pravděpodobné, že kromě Slovenska a Polska se v příštím roce dočkáme Bambiriády i v Maďarsku a možná i v Litvě,“ míní předseda ČRDM Pavel Trantina.

Na pražské Bambiriádě byly slavnostně předány Ceny Přístav. Vedení ČRDM je každoročně uděluje osobnostem, které se v uplynulém roce zasloužily o rozvoj a podporu dětských organizací a jejich činnosti s dětmi a mládeží.. Letos cenu obdrželi vedoucí oddělení mládeže a sportu příslušného odboru KÚ Kraje Vysočina Jan Burda, vsetínský starosta Jiří Čunek, hejtman jihomoravského kraje Stanislav Juránek, vedoucí oddělení dětí, mládeže a tělovýchovy královéhradeckého krajského úřadu Miroslava Smolíková a starosta obce Kateřinice Antonín Mikšík. Na pražském Vítkově byly také vyhlášeny výsledky vědomostní soutěže pro děti Okřídlený lev, kterou spolu s ČRDM uspořádal generální partner Bambiriády – Generali pojišťovna a.s. Na vojenské zástavě Posádkového velitelství Praha u příležitosti Bambiriády 2006 přibyla Pamětní stuha ČRDM jako výraz díků armádě za dlouholetou spolupráci.

Na letošní akci se objevilo několik známých politiků. Kupříkladu jihlavskou Bambiriádu navštívil ministr vnitra František Bublan, nymburskou hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a zlínskou Bambiriádu si prohlédli ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, poslanec Josef Smýkal a předseda sněmovního branně-bezpečnostního výboru Petr Nečas.

Je zřejmé, že akci takového rozsahu by ČRDM nemohla realizovat bez externích partnerů. Těmi hlavními jsou MŠMT a Armáda ČR; generálním partnerem je Generali Pojišťovna a.s., mající již několik let při pořádání této akce klíčové postavení. Pro osmý ročník Bambiriády jsou výhradním partnerem v oblasti kosmetiky Laboratoře Vichy s projektem Škola slunce s Vichy.

Už v červnu hodlá ČRDM zahájit přípravu 9. ročníku Bambiriády, který se uskuteční ve dnech 24. – 27. května 2007.

Další informace získáte na stránkách www.bambiriada.cz.

Napsal: admin