Česká rada dětí a mládeže uskutečnila v roce 2022 šetření k letním táborům, podobně jako i v předešlých letech. Do šetření byly zahrnuty údaje od 76 členských organizací ČRDM a krajských rad dětí a mládeže, dále pak organizace, které nepatří mezi členy rad, ale mají na svou činnost zřízeno pojištění přes ČRDM. Jedná se o 45 organizací. Dohromady bylo získáno 2592 odpovědí z šetření za pobytové i příměstské tábory. Následující výsledky šetření se zaměřují na tábory pobytové.
Délka táborů
Průměrná délka táborů se od loňského roku nezvýšila, činí 13 dní (příměstské trvají typicky 5 dní). Nejvíce táborů probíhá kolem poloviny července.
Počet táborů
Celkový počet pobytových táborů v roce 2022 lehce klesl z 2482 na 2425. Příměstských táborů bylo pořádáno 167, pobytové nad nimi tedy početně dominují.
Typy ubytování
Největší počet táborů tradičně využívá pro ubytování účastníků stany. Pro potřeby tohoto šetření jsme „stanem“ mysleli podsadový stan, turistický stan, týpí apod. To potvrzuje stále velkou oblibu klasických táborů na zelené louce. V předešlém roce tomu bylo podobně, přesto se procento stanových táborů ještě zvýšilo. Pokud účastníci tábora bydlí v budově, často se jedná o chatky. Část táborů kombinuje ubytování v budovách a stanech. Oproti loňskému roku došlo ke změně ohledně ubytování pod širým nebem. Organizace tento typ ubytování téměř zcela vynechaly.
N = 2425
Vlastní základnu využívá 38 % táborů. Jedná se o táborovou základnu (louku apod.) ve vlastnictví daného spolku nebo i mateřské organizace.
N = 1131
Zaměření tábora
Mezi tábory vévodí ty se všeobecným zaměřením (88 %). Jejich počet od loňska vzrostl o 6 %. Tyto tábory jsou typické aktivitami spojenými s pobytem v přírodě. Oblíbené jsou tábory turistické a vodácké, které jsou typické přespáváním na různých místech a spojené s poznávacími aktivitami na větším území. Jejich četnost je už ale výrazně nižší. Mezi další typy táborů patří sportovní, které se orientují na konkrétní sportovní aktivity, například cyklistiku, tanec nebo jízdu na koních. Zbylé tábory jsou zaměřeny jiným směrem. Jedná se o jazykové tábory, dále tábory náboženské nebo také umělecké.
N = 2396
Mobilní telefony
Analýza ukazuje, že téměř polovina pořadatelů táborů vůbec nepovoluje využívání mobilních telefonů ve volném čase. Dalších 41 % čas s komunikačními technologiemi alespoň částečně omezuje. Některé tábory mohou využívat mobilní telefony jako pomůcky během táborových činností, my se ale zaměřovali pouze na volný čas mimo hlavní program táborových aktivit. V tomto čase osobního volna se naprostá většina táborů snaží regulovat využívání mobilních zařízení.
Tábory, které poskytují ubytování v budovách, dovolují používání mobilních telefonů častěji. Je tomu tak především z menší dostupnosti elektřiny a větší orientace na přírodu. Rozdíly však nejsou tolik výrazné. Ve volném čase může mobily bez omezení používat 20 % dětí ubytovaných v budovách a 10 % ve stanech.
N = 1090
Cena tábora
Průměrná cena tábora na den byla v roce 2022 264 Kč. Tímto došlo k předpokládanému navýšení ceny v tomto roce a zdražování se očekává i nadále. Loni byla cena 238 Kč. Tábory, které jsou specificky zaměřené, bývají dražší. Týká se to táborů jazykových, uměleckých či technických.
U jednotlivých táborů je nutné vzít v úvahu velmi rozdílné možnosti každého pořadatele v závislosti na možnosti využití vlastní táborové základny a také získaných dotací. Využití dotace na tábor uvádí 35 % pořadatelů.
N = 2363
Účastníci táborů
Tábory členských organizací ČRDM a členů krajských rad dětí a mládeže jsou pořádány pro širokou cílovou skupinu účastníků od 5 do 14 let a dále pak pro starší účastníky, kteří jsou již mnohdy pomocnými vedoucími (praktikanty) od 15 do dovršení 18 let. Prakticky všichni pořadatelé mají většinou na svých táborech své členy, které doplňují i dětmi a mládeží z řad veřejnosti, tedy nečlenů. V případě personální kapacity pak pořádají i tábory zaměřené čistě na nečlenské účastníky, kde se zaměřují převážně na mladší děti.
Počty dětských účastníků
Celkový počet účastníků na táborech v roce 2022 se oproti roku 2021 snížil, a to na 84 576. V roce 2021 byl celkový počet účastníků 90 051. Průměrný počet účastníků na jednom táboře byl v tomto roce 35, což je stejně jako loni. Průměrně 30 účastníků tábora je ve věku do 14 let.
Počet vedoucích
Cca 5 účastníků se na průměrném táboře řadí mezi vedoucí pracovníky s dětmi a mládeží a dalších 5 mezi další obslužný personál. Celkový počet vedoucích, praktikantů nebo dalších pracovníků byl 23498.
Mezi tyto pracovníky patřili kromě hlavního vedoucího a jednotlivých oddílových vedoucích i zdravotník a další dobrovolnický personál (kuchaři, hospodář atd.).
Účastníci se specifickými potřebami
Více než třetina táborů má mezi svými účastníky i děti se specifickými potřebami. Jedná se především o sociálně-ekonomické znevýhodnění, fyzický handicap či duševní poruchy (včetně ADHD, Aspergerova syndromu apod.).
N = 1005
Tábory v krajích
Konání táborů v jednotlivých krajích zůstává i nadále stabilní. Nejoblíbenějšími lokalitami pořadatelů jsou Jihočeský kraj a Vysočina. Naopak nejméně táborů je pořádáno v Karlovarském kraji a Ústeckém kraji. Nejčastějšími zahraničními destinacemi táborů jsou sousední země, a to konkrétně Polsko a Slovensko. Zahraničních táborů je ale celkově pořádáno minimum.
N = 2390
Závěr
Letní tábory proběhly v roce 2022 v obdobně jako v předešlých letech, které byly ovlivněny epidemií onemocnění covid-19. Struktura účastníků tábora zůstává v tomto roce stejná jako loni, stejně tak je tomu v oblibě táborových lokalit. Regulace využívání mobilních telefonů ve volném čase byla také obdobná jako v dřívějších ročnících. Určité změny můžeme ale pozorovat například u zaměření táborů, stále totiž dochází k nárůstu klasických všeobecně zaměřených táborů. Podstatné rozdíly vidíme u ceny tábora. Tábory zdražily o několik desítek korun za den, a tento trend očekáváme i do roku 2023.
Údaje z článku jsme poskytli i do databáze národních politik Youthwiki – online encyklopedie národních politik mládeže v Evropě podpořené programem Erasmus+. Na webu Youthwiki najdete další informace k neformálnímu vzdělávání a činnosti organizací mládeže.