Tiskové zprávy

Dobrovolnický projekt 72 hodin: zhruba 21.400 lidí se zapojilo do více než 440 akcí

Zahájení projektu 72 hodin 2014 v Praze (foto Marek Krajči)

PRAHA 14. října) – Celkem 442 akcí, do kterých se zapojilo 21.400 lidí – zejména mládeže a dětí školního věku. Takový je do čísel převedený výsledek letošního ročníku třídenního dobrovolnického projektu 72 hodin. Ve srovnání s loňským ročníkem jde o nárůst ve výši 2900 lidí, respektive 56 projektů. Vyplývá to ze souhrnných údajů, jež má k dispozici pořadatelská ČRDM (Česká rada dětí a mládeže). „Samozřejmě nás velmi potěšilo, že zájem o tento celorepublikový projekt nejen trvá, ale dokonce mírně vzrostl. Ukazuje se totiž, že myšlenka dobrovolnictví není spoustě mladých lidí cizí,“ dovodil místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka.

„Na první pohled je to samozřejmě vykonaná práce, ale myslím, že ještě důležitější je sama zkušenost a možnost, že tato zkušenost zúčastněné ovlivní do budoucna,“ odpověděla režisérka Alice Nellis na otázku co je největším přínosem projektu 72 hodin, který se rozhodla coby jeho patronka podpořit.

Kromě školních tříd se do projektu 72 hodin letos nejčastěji hlásili zájemci z řad Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, z Pionýra, z Asociace turistických oddílů mládeže a z Junáku. O co konkrétně se v případě jednotlivých akcí jednalo, je patrné z webových stránek projektu www.72hodin.cz. Podobně jako v uplynulých dvou ročnících se ústředí Asociace turistických oddílů mládeže sešlo k úklidu Levého Hradce. Osmáci ze školy v Ostravě-Heřmanicích se rozhodli dobročinnou sbírkou i prací pomoci tamnímu Domovu pro týrané a opuštěné psy. Žákovský parlament ZŠ a MŠ Bělá pod Pradědem se ve svém projektu zaměřil na úklid a zvelebení Hřbitova sovětských válečných zajatců v Borku. Oddíl Správný táborník – Pionýrská skupina Vysočina Svitavy se soustředil na vyzdobení pokojů a chodby na oddělení místní léčebny dlouhodobě nemocných; podobně mladí hasiči ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska se stali ochotníky a zahráli členům Klubu důchodců (v Lesních Albrechticích, Březové) pohádky. V zaniklé osadě Zastávky v Rychlebských horách zase zapečovali o stromky, trávu i záhony dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus, kteří se věnovali také opravě přírodního domečku Hobitína…

Pokud jde o regionální proporce, nejčastějším dějištěm letošních dobrovolnických akcí bylo území Jihomoravského, Středočeského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Projekt 72 hodin měl v roce 2014 mimoto přesah i do zahraničí. Od nás již vyjelo v rámci zmíněného projektu do ciziny celkem pět dobrovolníků – mířili konkrétně do Maďarska, dalších deset dobrovolníků pak vyrazí do Rakouska a Švýcarska. A naopak: do České republiky přijeli našim dobrovolníkům pomoci mladí lidé z Rakouska, Maďarska, Švýcarska a Bosny a Hercegoviny. V hlavním městě přiložili ruku k dílu během zahajovací, převážně úklidové akce v prvním a osmém pražském obvodu.

Video z akce naleznete na adrese: www.youtube.com/watch?v=GckzkcA728Y

KONTAKTNÍ OSOBA:
Ing. Ondřej Šejtka
místopředseda
ondrej.sejtka@crdm.cz
telefon: 211 222 862

Napsal: Marek Krajči

Fotogalerie k článku