Tiskové zprávy

Fotografická výstava připomene dobročinnou aktivitu ČRDM a našich vojáků v Kosovu

(Tisková zpráva)

(PRAHA 11. prosince 2009) – V prostorách Národního informačního centra pro mládež (NICM) v ulici Na Poříčí v Praze 1 je od 10. prosince 2009 k vidění fotografická výstava nazvaná „Nás se to týká“. Série šestnácti velkoformátových fotografií a bezmála devadesát dalších, seřazených navíc ještě do multimediální prezentace, přiblíží návštěvníkům humanitární aktivitu, na níž se kromě České rady dětí a mládeže (ČRDM) a několika jejích členských sdružení podílela také soukromá firma Office-centrum a Armáda ČR. Výstava potrvá do poloviny ledna.

Drtivá většina snímků vznikla během říjnové třídenní cesty dvou pracovníků Kanceláře ČRDM, zástupkyně Národního parlamentu dětí a mládeže a ředitele zmíněné firmy do chudé kosovské obce Šajkovac, kde osobně předali řediteli základní školy humanitární dar. Šlo o kompletní vybavení jedné školní třídy tabulí, katedrou a stolky se židlemi. K nim byl přibalen počítač s tiskárnou a dva notebooky, a ještě navíc „běžné“ učební pomůcky, určené všem místním školákům. O transport darovaného materiálu do místa určení se postarala Armáda ČR, díky níž mohl být dar osobně předán.

Zatímco velkoformátové snímky se soustředí výlučně na zmíněný stěžejní moment a vlastní cíl cesty do Kosova, fotografie zařazené do prezentace si všímají i dalších reálií podujevské oblasti v okolí základny, kde naši vojáci z mise KFOR působí. Expozice tak ve svém celku zachycuje i kosovskou krajinu, všednodenní tep tamního života, městský ruch a lidi, s nimiž se vojáci při své mírové misi – a při pomoci těm, kteří ji potřebují – potkávají.

„Při přípravě výstavy jsem si uvědomila, že je to dva měsíce, co jsme se z Kosova vrátili. A myslím, že nebudu mluvit jen sama za sebe, když řeknu, že v nás zážitky odtamtud pořád zůstávají,“ pronesla na vernisáži konané 10. prosince t. r. manažerka známé Bambiriády Blanka Lišková. Myšlenka předat šajkovacké škole humanitární dar vzešla právě od ní a realizována byla v rámci doprovodných akcí Bambiriády 2009. Odraz zážitků, o nichž se zmínila, se pokusili na svých snímcích zachytit Jiří Majer, Jana Votavová a por. Jan Fejgl; autorkou úvodních „bambiriádních“ fotografií je Radka Páleníková.

„To, co se v dnešní době pokládá za zásadní věc pro neziskový sektor, je partnerství sektoru neziskového a komerčního. A my tady přidáváme ještě to velké plus: … a veřejné instituce. V daném případě to je armáda; spolupráce s ní je dlouhodobě skvělá a tato akce by byla bez armády nemyslitelná,“ vypíchl na vernisáži výstavy zaznamenání hodný aspekt dobročinné akce v Kosovu předseda ČRDM Aleš Sedláček. Otevření výstavy – v pořadí druhé, která byla v novém sídle NICM instalována – se spolu s dalšími hosty zúčastnili ředitel Národního institutu dětí a mládeže (NIDM) Jiří Veverka, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR genmjr. Ing. Josef Prokš a ředitel firmy Office-centrum Tomáš Liška.

Kontakt:
Blanka Lišková
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 977/24, 116 47 Praha 1
tel. 234 621 296, mobil: 777 891 787, e-mail: blanka@adam.cz

Napsal: admin