Aktuality

61. VS ČRDM kromě obvyklé agendy nastolilo i otázku zvýšení členských příspěvků

61. VS ČRDM – zahájení (foto Jiří Majer)

V pořadí již 61. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže (ČRDM), konané 24. dubna 2025, se soustředilo na agendu náležící k jarnímu období. Delegáti a delegátky se tak dočkali obvyklého přídělu informací o činnosti Představenstva i Kanceláře ČRDM, a to včetně ekonomických. V jejich rámci mj. schválili zprávu o hospodaření za rok 2024 v předloženém znění i upravený rozpočet pro letošní rok. Nechyběla ani (příznivě formulovaná) zpráva Kontrolní komise ČRDM nebo nastíněná, resp. projednaná struktura Výroční zprávy ČRDM za rok 2024. Podle očekávání pak pozornost přítomných vzbudila a věcnou diskusi rozproudila nastolená otázka, zda napříště nezvýšit členské příspěvky, jež Česká rada drží prakticky beze změny na stejné úrovni po dvě desítky let.

O novinkách z oblasti financí a legislativy zprvu poreferoval předseda ČRDM Aleš Sedláček. Zmínil se při tom a zevrubně rozebral situaci kolem tzv. dětského certifikátu (měl by být součástí rejstříku trestů a být preventivně předkládán při činnostech s dětmi), jakož i pracovního volna pro vedoucí. „Bylo rozhodnuto, že zákon o placeném volnu pro vedoucí nebude měněn, ale bude se jednat o specifikaci metodiky. Ta by měla zajistit, aby zaměstnavatelé a poskytovatelé chápali pravidla stejně a minimalizovali počet neuznaných žádostí,“ vysvětlil Aleš Sedláček. Na příslušné metodice podle něj ČRDM spolupracuje s Českou správou sociálního zabezpečení.

Předseda ČRDM též připomněl, že od 1. července t. r. mohou děti, které o to projeví zájem, pracovat již od 14 let věku, což podporovala i Česká rada. Upozornil dále, že ve vnitroresortním připomínkovém řízení je aktualizace hygienické vyhlášky a zákona o veřejném zdraví; obsahuje i změny vycházející z podnětů dětských a mládežnických organizací.

61. VS ČRDM – předseda ČRDM Aleš Sedláček (foto Jiří Majer)Aleš Sedláček s povděkem kvitoval, že novela mediálního zákona, podporovaná ČRDM, prošla Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Podobně je na tom i zákon o lobbování, který má za sebou třetí sněmovní čtení. Podle informací Aleše Sedláčka se změny chystají i v zákonu o účetnictví.

Předseda ČRDM v závěru svého vystoupení konstatoval, že Operační program JAK (Jan Amos Komenský – Podpora občanského vzdělávání a výchovy k demokracii 12/24) stále přijímá projektové žádosti a vybídl organizace k jeho využití.

Aktuální stav některých projektů České rady poté předestřel a okomentoval ředitel Kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka. Pokud jde o titul Podpora duševního zdraví v ČRDM, konají se k němu workshopy, školení a probíhá i spolupráce s odborníky, přičemž na sociální síti byla založena facebooková skupina, která bude sloužit pro sdílení informací. Připravují se rovněž metodické materiály k podpoře duševního zdraví pracovníků v neformálním vzdělávání dětí a mládeže (oddíloví vedoucí apod.). Strukturovaný dialog s mládeží prostřednictvím ČRDM zase nabízí pro členské organizace možnost realizace diskusních workshopů (nejen) na evropské téma (EU a Ty). Zatímco v prostředí ČRDM známý projekt ESO čeká v letošním roce technická přestavba systému, nový informační systém organizací dětí a mládeže DaMIS je podle Ondřeje Šejtky hotov a zve k zapojení a vyzkoušení. „Slouží především pro správu (databáze) členů a komunikaci s rodiči. Tento systém je již testován v některých organizacích a je možné si ho vyzkoušet na měsíc zdarma,“ přiblížil Ondřej Šejtka.

Rekapituloval také, že mediálně povědomý projekt Darujeme kroužky dětem podpořil na 2700 dětí; výzvu pro druhé pololetí stávajícího školního roku již uzavřel a získal i posilu v podobě nové fundraiserky. Ředitel Kanceláře též poznamenal, že třetí ročník akce Dětský den na Pražském hradě se uskuteční 24. 5. a zapojí se do něj bezmála dvacet organizací.

Co se pojištění na léta 2026–2029 týče, výběrové řízení by mělo být podle jeho informací vyhlášeno do konce června.

Připomněl rovněž, že na sklonku loňského roku bylo ukončeno vydávání časopisu Archa a zpravodajského serveru ADAM.cz, jejichž vydavatelkou byla Česká rada. Stejný osud čeká i projekt Evropských karet mládeže EYCA, nyní utlumený a zvolna končící.

61. VS ČRDM – ředitel Kanceláře ČRDM Ondřej Šejtka (foto Jiří Majer)Ekonomka ČRDM Marie Konečná v hospodářském bloku VS mj. okomentovala změny v rozpočtu ČRDM na rok 2025, plynoucí z překročení rozpočtu o dva miliony korun. Přítomným byly vysvětleny důvody tohoto rozdílu (souvisí se získáním dodatečných finančních prostředků na aktivity ČRDM) a plánované úspory na příští rok.

Ondřej Šejtka seznámil přítomné s dalšími možnými zdroji financování projektů a činnosti ČRDM tak, jak je vedení České rady vytipovalo. Sem patří spolu s dalšími veřejná zakázka od Domu zahraniční spolupráce na realizaci panelů mládeže, projekt GearUP!, určený pro potřeby Republikového fóra, či u širší veřejnosti etablovaný Erasmus+.

V případu charitativního projektu Darujeme kroužky dětem a dobrovolnických 72 hodin, počítají organizátoři se zapojením dříve zmíněné fundraiserky.

Další z potenciálních možných zdrojů financování představuje optimalizace nákladů na pojištění.

Do průběhu valného shromáždění vnesl oživení nápad zvýšit členské příspěvky ČRDM, pravděpodobně od příštího roku. Tato otázka, nastolená vedením České rady, vyvolala diskusi. Během ní zazněly ze strany jedné členské organizace určité výhrady týkající se – zjednodušeně řečeno – očekávaných dotazů od členské základny typu „A co (dalšího) z toho budeme mít my…?“. Se zástupkyněmi oné organizace následně polemizovali představitelé několika jiných. Zajímavá byla třeba úvaha o rozdílu mezi poplatkem za sjednanou službu a příspěvkem do společné kasy celku, jehož součástí se plátce cítí být a s jehož étosem souzní. Záměru zvýšit členské příspěvky se dostalo i jednoznačné, přímočaré podpory od mluvčího uskupení krajských rad.

61. VS ČRDM – hlasování (foto Jiří Majer)Faktem je, že Česká rada dětí a mládeže po dobu dvou dekád na členské příspěvky víceméně „nesáhla“. Je dobré přitom vědět, že tyto příspěvky jsou dvojího typu – buď za individuálního člena (do věku 26 let), anebo za organizaci paušálně, pokud ta má při současné výši příspěvků méně než 167 „duší“, za něž je příspěvek placen. (Pokud by jich měla 167 a víc, spadala by do kategorie organizací, které platí za své individuální členy příslušným násobkem jejich počtu.)

V tomto ohledu byly pro ČRDM v uplynulém dvacetiletí důležité dva letopočty: 2006 a 2010. Svého času bylo totiž stanoveno (a odhlasováno), že výše členských příspěvků činí od roku 2006 rovné 3,- Kč, respektive minimálně 200,- Kč za organizaci. (Mimochodem, předtím se platilo dokonce víc: 3,50,- Kč, avšak bez stanoveného paušálu.)

Od té doby došlo k jedné jediné změně, a to s platností od r. 2010; týkala se však pouze paušální částky za organizaci (zvýšení z 200 na 500 korun), nikoli příspěvků za individuální členy (do 26 let), ten zůstal stejný. Popsaný stav trvá dodnes.

Z jednání 61. VS ČRDM vyplynulo, že současné úvahy na zvýšení členských příspěvků se týkají nejen obou výše zmíněných položek, ale i možného rozevření, resp. upuštění od věkové hranice, za níž se nyní příspěvky v onom individuálním módu neplatí.

„Dnes se platí příspěvky za členy do šestadvaceti let, přičemž servis, který organizacím poskytujeme, prostě pokrývá celou členskou základnu. My bychom proto rádi tu skupinu, za niž se odvádí členský příspěvek, zkrátka rozšířili na celou členskou základnu, tedy aby se odváděl i za ty členy, kteří jsou nad šestadvacet let,“ upřesnil Ondřej Šejtka. Je přitom pravděpodobné, že by se nově uvažované částky pohybovaly v rozmezí 5–10 (za člena), resp. 1000 korun (za organizaci).

61. VS ČRDM – plénum (foto Jiří Majer)Nic z toho ovšem zatím není jisté; nejde o návrh Představenstva ČRDM, ale pouze Kanceláře ČRDM – až se jím zmíněné úvahy stanou, teprve pak o něm v jeho přesné podobě mohou delegáti a delegátky příštího (podzimního) valného shromáždění hlasovat…

Předseda ČRDM v závěru této tematické diskuse projevil ochotu a vůli být k dispozici lidem z organizací při objasňování podstaty členských příspěvků i odůvodňování potřeby je zvýšit. (Měly by např. napomoci pokrýt náklady na pojištění členských organizací ČRDM.) Spolu s ředitelem Kanceláře ČRDM a ekonomkou České rady v této souvislosti rovněž garantovali transparentnost hospodaření ČRDM, průběžně prověřovaného Kontrolní komisí ČRDM.

61. Valné shromáždění České rady dětí a mládeže se uskutečnilo v zasedací místnosti zapůjčené od Správy majetku odborových svazů kultury (SMOSK) v centru Prahy. Trvalo podle předpokladu dvě a půl hodiny.

Jiří Majer (text i foto)
(S využitím citací ze záznamu jednání pořízeného AI)

Napsal: Jiří Majer

Fotogalerie k článku