Aktuality

Česká republika má nové mladé delegáty do OSN. A druhým rokem i delegáta klimatického

Noví mladí delegáti ČR do OSN 2025–2026

V 9. ročníku programu Mladých delegátů do OSN / UN Youth Delegates Programme 2025/26 budou zájmy mladých lidí z České republiky na mezivládních jednáních OSN zastupovat Terezie Hiclová a Jakub Rychlý. Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí byl v rámci tohoto programu otevřen i druhý ročník mandátu klimatického delegáta. Stal se jím Ing. Petr Balvín.

Terezie se ve svém mandátu zaměří na zapojení mladé generace do bezpečnostních témat, zejména v oblasti hybridních hrozeb a obrany demokratických hodnot. Své aktivity opírá o cíle udržitelného rozvoje SDG 16, 4 a 17, které propojuje prostřednictvím vzdělávání, mezinárodní spolupráce a dialogu s mladými lidmi.

„Mladá generace čelí rostoucímu tlaku autoritářských režimů, které ji cíleně oslovují prostřednictvím dezinformací a dalších vlivových operací. Zkušenost s výzkumem ruských a čínských aktivit v Evropě, které jsou součástí širší hybridní strategie oslabování demokratických hodnot, mě vede k důrazu na to, aby mladá generace dokázala tyto výzvy rozpoznat, porozumět jim a podílela se na jejich řešení.“

Jakub za hlavní myšlenku svého mandátu považuje participaci mladých lidí, podporu podnikavosti a budování komunitní struktury, která přetrvá i po skončení mandátu. Mezi jeho klíčová témata patří dostupné vzdělávání, pracovní příležitosti, inovace a bydlení (SDG 4, 8, 9, 10, 17).

„Věřím, že mladí lidé nejsou jen budoucností, ale už teď mají nárok ovlivňovat svět kolem sebe – pokud k tomu dostanou nástroje, prostor a důvěru. Sám jsem si musel některé cesty hledat bez podpory, a právě proto chci pomáhat ostatním, aby v tom nebyli sami – ať už hledají práci, komunitu, inspiraci nebo místo, kde žít.“

Petr během mandátu cílí na propojení aktérů v sektoru environmentální bezpečnosti, prevence závažných havárií a vlivů na veřejné zdraví pod záštitou klimatických opatření (SDG 3, 6, 11 a 13).

„Environmentální bezpečnost není abstraktní koncept a projevuje se nenápadnými aspekty v životním stylu každého z nás – selekce potravin a spotřebního zboží, manipulace s odpady, péče o vlastní zdraví a životosprávu, nakládání s pitnou vodou, recyklace. Proto se pokouším rozvíjet a předávat své know-how z oblasti ochrany životního prostředí, veřejného zdraví a klimatu stravitelnou formou všem takovým, kteří jeví ochotu dělat malé osobní krůčky pro dosažení potenciálně zdravějšího životního prostředí pro nás všechny a další generace.“

Cílem programu Mladých delegátů do OSN je reprezentace české mládeže na půdě OSN. Tedy zastupování zájmů české mládeže na globální úrovni, propagace a naplňování lidských práv a následné šíření povědomí o fungování OSN a možnostech participace, aktivního občanství a Cílech udržitelného rozvoje mezi českou mládeží. Program v ČR koordinuje Česká rada dětí a mládeže (ČRDM), Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) na základě World Programme of Action for Youth (A/RES/50/81).

Nyní čeká nové delegátky řada příprav. Kromě schůzek na ministerstvech a s dalšími aktéry, jako jsou třeba zástupci UNESCO či UNICEF již v červnu absolvují svůj první výjezd ke stálé misi ČR při OSN v Ženevě. Následně je bude čekat příprava k účasti na říjnovém Valném shromáždění OSN, kde budou reprezentovat českou mládež a také pronesou projev za Českou republiku na půdě 3. výboru.

Role mladého klimatického delegáta pak bude integrální součástí programu mladých delegátů s tím specifikem, že se bude specializovat na oblast klimatu, úžeji spolupracovat s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) a kromě společného výjezdu s oběma delegátkami do Ženevy bude absolvovat svůj svébytný program. Ten bude na mezinárodní úrovni spočívat ve výjezdech na mezinárodní fóra.

O programu více: https://mladiosn.cz/

Napsal: Soňa Polak

Fotogalerie k článku