Aktuality

Duševní zdraví v organizacích ČRDM: Co ukázal průzkum a jakou podporu chystáme?

Tábor (foto Zuzana Havlínová – Foto Havlín)

Duševní zdraví dětí a mladých lidí je v dnešní době stále diskutovanější téma – a právem. Organizace sdružené pod Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) se s tímto tématem setkávají při své každodenní práci s dětmi a mládeží. Abychom lépe porozuměli současné situaci, realizovali jsme průzkum mezi pracovníky s dětmi a mládeží, jehož výsledky přinášejí cenné poznatky, na které chceme navázat naší činností. Průzkumu se zúčastnilo celkem 120 respondentů a zde naleznete jeho podrobnější výsledky.

S jakými problémy se u dětí a mladých lidí setkávají nejčastěji?

Z odpovědí respondentů vyplývá, že mezi nejčastější problémy patří hyperaktivita, nízké sebevědomí a závislosti na technologiích. Občas se také setkávají s úzkostmi, agresivitou, problémy v rodině, nebo s adaptací v kolektivu. Výjimečně se setkávají i se sebepoškozováním, šikanou, problémy ve škole, poruchami příjmu potravy, nebo látkovými závislostmi.

Jak jsou vedoucí připraveni na práci s těmito problémy?

Výsledky ukazují, že ne všichni vedoucí se cítí dostatečně připraveni řešit otázky duševního zdraví dětí a dospívajících. Mnoho organizací sice podporuje své členy formou bezpečného prostředí, otevřené komunikace nebo tematických vzdělávacích aktivit, ale část respondentů přiznala, že jim chybí větší systematická podpora.

Jaká podpora by vedoucím nejvíce pomohla?

Na otázku, jakou formu podpory by uvítali, odpovídali vedoucí nejčastěji:

  • Vzdělávací workshopy a školení
  • Materiály a programy pro práci s dětmi
  • Online poradna
  • Krizová karta a další metodické materiály

Co si z toho odnést?

Z dotazníku vyplynulo, že duševní zdraví dětí a mladých lidí je téma, kterému je třeba věnovat více pozornosti. Organizace, které s nimi pracují, mají obrovský potenciál nabídnout podporu a vytvořit bezpečné prostředí. Zároveň je zřejmé, že vedoucí potřebují lepší přístup k informacím, metodikám a odborníkům, aby mohli lépe reagovat na problémy, se kterými se děti a mladí lidé potýkají.

Co v současné době děláme?

Na posílení tohoto tématu v ČRDM již pracujeme více než rok. Tady je přehled některých aktivit, které jsme již realizovali a dále v nich pokračujeme:

  • Vzdělávací workshopy a školení. Ve spolupráci s projektem Vzdělávačky. organizujeme vzdělávací akce, které se dotýkají duševního zdraví a dále rozšiřujeme jejich záběr. Snažíme se, aby byly dostupné finančně i rozsahem. Více informací se dozvíte na webu Vzdělávaček. V současné době připravujeme cyklus nazvaný Úvod do duševní hygieny dětí a mládeže, kde se mimo jiné dozvíme, jak přistupovat k dětem s ADHD a PAS (porucha autistického spektra) a také o tom, jak vést podpůrný rozhovor za pomocí karet Nevypusť duši.
  • Spolupráce s odbornými organizacemi, účast v pracovních skupinách. ČRDM je členem organizace Partnerství pro vzdělávání 2030+, kde jsme kromě jiného aktivně zapojení do pracovní skupiny pro wellbeing ve vzdělávání, kde prosazujeme důležitost podpory tématu i v neformálním vzdělávání. Také například rozvíjíme spolupráci s organizací Nevypusť duši, abychom podpořili změnu v přístupu k péči o duševní zdraví.
  • Zvyšování informovanosti: Prostřednictvím e-mailů a odborných článků informujeme organizace o novinkách v oblasti duševního zdraví. Právě rozjíždíme skupinu na Facebooku: Podpora duševního zdraví v neformálním vzdělávání, která je určena především pro oddílové vedoucí, lektory a další, kdo pracují s dětmi a mládeží. Jejím cílem je sdílet dobrou praxi, vzájemně se inspirovat a získávat ověřené informace o duševním zdraví.
  • Podpora participace mladých lidí na tématu wellbeingu společně s projektem Strukturovaný dialog s mládeží, kterou děláme především prostřednictvím organizace kulatých stolů na dané téma. Zde naleznete výstupy z posledního kulatého stolu.

Jaké kroky chystáme dál?

Na základě výsledků průzkumu a zjištění, která jsme získali, plánujeme několik konkrétních kroků, které by měly ještě více posílit podporu duševního zdraví v organizacích ČRDM:

  • Metodické materiály: Chystáme vytvoření metodických materiálů pro vedoucí a lektory. Právě pracujeme na krizové kartě, která může pomoci při řešení náhlé krizové situace a vejde se do peněženky nebo kapsy.
  • Online poradenství: Naším cílem je nabídnout pracovníkům s dětmi a mládeží odbornou podporu formou online poradny, kde budou moci konzultovat různé otázky týkající se duševního zdraví. Momentálně mapujeme možnosti této služby a začínáme shánět potřebné finanční zdroje.

Věříme, že plánované aktivity nám pomohou posunout téma duševního zdraví v organizacích ČRDM zase o kousek dál a že vedoucí i děti budou mít lepší podmínky pro svou práci a rozvoj.


Více o projektu Podpory duševního zdraví v organizacích ČRDM…

Ilustrační foto Zuzana Havlínová – Foto Havlín

Napsal: Lucie Bíbová, koordinátorka projektu na podporu duševního zdraví

Fotogalerie k článku