Ve dnech 30. května až 5. června se Česká republika již podruhé zapojí do Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR). Jedná se o celoevropský projekt propagující myšlenku udržitelného rozvoje a iniciativy, které k němu přispívají. Nad akcí převzal záštitu premiér a předseda Rady vlády pro udržitelný rozvoj Bohuslav Sobotka.
Jednotlivé aktivity mohou pod hlavičkou ETUR pořádat všechny státní instituce, samosprávy, výzkumná centra, školy, muzea, nadace, komunitní sdružení, neziskové organizace, podniky a jednotliví občané a občanky. Zapojit se mohou projekty, které se tematicky zabývají alespoň jedním pilířem udržitelného rozvoje (ať už sociálním, environmentálním nebo ekonomickým) a nejsou čistě komerční aktivitou.
Idea celoevropského týdne udržitelného rozvoje byla představena ministry životního prostředí Francie, Německa a Rakouska na zasedání Rady pro životní prostředí EU dne 28. října 2014. Jejím cílem bylo sjednotit starší projekty v těchto zemích a inspirovat podobnou iniciativu i v dalších částech Evropy. V roce 2015 se ETUR zúčastnilo 29 zemí, ve kterých dohromady proběhlo více než 4.000 akcí. Díky 92 akcím v České republice jsme v minulém roce byli nejúspěšnější z nově pořádajících zemí.
Více se můžete dozvědět na webu www.tydenudrzitelnosti.cz.
Příklady akcí zapojených do Evropského týdne udržitelného rozvoje v roce 2015:
Zapojení města Žďáru do projektu Adaptace sídel na změnu klimatu
Město Žďár připravilo na svém hlavním náměstí informační kampaň a dotazníkové šetření v rámci projektu „Adaptace sídel na změnu klimatu“.
Udržitelnost a společenská odpovědnost firem v praxi
Akci pořádala Národní síť Global Compact Česká republika u příležitosti Světového dne životního prostředí. UN Global Compact je síť firem a organizací, které se rozhodly jednat v souladu s principy společenské odpovědnosti v oblasti lidských práv, pracovních podmínek, životního prostředí a korupce.
Vize vzdělávání: Brána debatě otevřená
V souvislosti s přípravou Cílů udržitelného rozvoje na půdě OSN připravili zástupci nevládních neziskových organizací, vysokých škol a dalších institucí vizi vzdělávání pro společnou budoucnost. Cílem setkání bylo rozvinout partnerskou debatu o podobě vzdělávání pro společnou budoucnost mezi širokým spektrem společenských aktérů.
Oddělení pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády ČR