Aktuality

Předseda ČRDM k asijské katastrofě

Asie postižená tsunami potřebuje stále naši pomoc!


Jistě jste o letošních Vánocích s pohnutím sledovali tragédii, která postihla státy kolem epicentra zemětřesení v Indickém oceánu. A nepochybně jste už také osobně přispěli na některé ze sbírkových kont na zmírnění následků ničivých vln tsunami.
Mezi postiženými je mnoho dětí a mladých lidí – mnohdy ztratili celé rodiny či řadu příbuzných! Proto jsme v uplynulých dnech na Adamu informovali především o iniciativě UNICEF.


Jenže první vlna pomoci opadne a nastanou všední dny, kdy lidé v ostatním světě budou pomalu zapomínat… To bychom neměli dopustit, protože odstraňování škod a stavění nových domů pro lidi, kteří katastrofu přežili, bude trvat dlouho.


Protože v tomhle koutě světa mám známé pracovníky s mládeží, hned po katastrofě jsem se spojil se skautskými organizacemi na Srí Lance, Maledivách, v Indonésii, Thajsku a Indii. Chtěl jsem jim vyjádřit účast se ztrátami na lidských životech a zjistit, co dělají na pomoc postiženým lidem a jak k tomu můžeme přispět my tady v České republice.

Zajímavou odpověď jsem dostal ze Srí Lanky – skauti tam založili speciální fond, na němž ze zahraničí shromažďují prostředky pro výstavbu domů pro lidi, kteří ztratili střechu nad hlavou. Peníze pomohou uhradit materiální náklady (na jednu bytovou jednotku činí 1.500 – 2.000 amerických dolarů) s tím, že skauti napomohou jejich postavení dobrovolnou prací. Junák jim chce v tomto snažení pomoci a proto jeho členové začínají mezi sebou sbírat peníze na nové domy na Srí Lance.


Předpokládám, že i další sdružení dětí a mládeže, třeba právě to vaše, mají nějaký vlastní sbírkový program. Nebo nějakým jiným zajímavým způsobem vyděláváte peníze na pomoc Asii.

Česká rada dětí a mládeže chce na takové dobré příklady na Adamu i v Arše upozorňovat, aby lidská solidarita po pár týdnech dočista nevyprchala. Vždyť žijeme na jedné zemi – a máme možnost toto heslo loňské Bambiriády uvést v život skutečným dobrým činem!


Předem děkuji za vaši důležitou pomoc!
Pavel Trantina, předseda ČRDM


Čísla sbírkových účtů na pomoc Asii:  • Český výbor pro UNICEF: 11771177/0300, var. symbol 800

  • SOS Srí Lanka – Člověk v tísni: 991 991 991 / 0300, konstatní symbol: 0558

  • ADRA: 85558555/0300, variabilní symbol 777. Přispět můžete i prostřednictvím dárcovské SMS s textem DMS ASIE na číslo 87777.

  • Česká katolická charita: 369-369369369/0800, variabilní symboly: 1071 – Indická republika, 1151 – Indonésie, 1711 – Srí Lanka

Napsal: admin