Tiskové zprávy

Hravé stopování moderních dějin pomalu končí. Na hledání „sametek“ zbývají tři týdny

Sametky

(PRAHA 27. října) – Pouhé tři týdny už zbývají hráčům a hráčkám přihlášeným do hry „Sametky“, plné autentických příběhů. Hra s prvky oblíbeného geocachingu a výmluvným podtitulem „Od srpna k listopadu“ zatím zlákala k účasti přes 350 zaregistrovaných jednotlivců, dvaačtyřicet dětských oddílů či skupin a deset školních tříd. Zda se jim podaří některou z poschovávaných krabiček (kešek) se vzpomínkovým textem kohosi z pamětníků objevit, případně se umístit v žebříčku úspěšnosti tak, aby dosáhli na některou z přichystaných cen, bude jasné po 17. listopadu 2015.

„V tom čase bývám zvána na rozhovory do televizí, účastním se nejrůznějších besed, například i v Knihovně Václava Havla, takže si pak připadám, řečeno s nadhledem, jako ‚zasloužilá bojovnice‘. Opravdu mě tehdy nenapadlo, že děláme něco, co bude ‚součástí historie‘,“ podotýká herečka Bára Štěpánová, patronka letošního, druhého ročníku Sametek. Jedna z kešek, po nichž se teď hráči pídí, totiž ukrývá i její vyprávění.

Pilotní ročník, uskutečněný loni coby připomínka čtvrtstoletí, jež uplynulo od událostí Sametové revoluce v roce 1989, byl otevřený jen pro jednotlivce. Letos přibyla zájemcům možnost přihlásit se do hry i společně, ať už jako dočasně sestavená parta, nebo regulérní dětský oddíl či třídní kolektiv.

Co je po objevení sametky čeká?

U všech by to měl být hlavně dobrý pocit z úspěšně završeného pátrání. A jako bonus pak i zážitek z četby zajímavých příhod či poutavých životních osudů lidí, kteří tak či onak riskovali a nesklonili se před totalitní zvůlí komunistické moci. Některé sametky nesou přímo jejich jména (Andrej Krob, John Bok, Šimon Pánek, Kamila Moučková, Dana Němcová a další), v jiných se je lze dozvědět až z textu (Pečlivě rušený pohřeb, Poslední oběť železné opony, Kvůli muzikálu šli do vězení aj.).

Rok 1989 začal pro mě a moji kapelu ŠANOV 1 poměrně zostra, dvěma koncerty v Praze v době Palachova týdne, a je jasný, že jsme se šli podívat, jak to na Václaváku vypadá. A hned jsme první den dostali dávku z kropicího vozu,“ vzpomíná Petr Růžička v textu nadepsaném Kapela. „Po zkušenostech z minulého roku opět otázka chvilky. Pěkné ohrady okolo. Děkuji!“ glosuje na webu objevení jeho sametky pisatel či pisatelka s přezdívkou Korismata.

„V listopadových dnech roku 1989 zavlála na vrcholku třebíčské dominanty – věže kostela svatého Martina – československá vlajka. Jedním z horolezců, kteří ji tam vyvěsili na podporu sametové revoluce, byl Ota Materna,“ vypráví zase sametka nazvaná Vlajka na věži. „Vlajku na věži pamatuji a chci po létech poděkovat klukům, kteří tenkrát vyjádřili mínění velké většiny národa. Sametku jsem našel lehce a je v pořádku. Děkuji i pořadatelům této akce,“ připojil svoji doušku objevitel stevl.

A do třetice třeba ještě ze Zájezdu za svobodou: „Hraniční přechod v Hatích patřil před rokem 1989 mezi nejvytíženější silniční přechody na československo-rakouské hranici. Když tudy v roce 1966 projížděl s turistickým zájezdem Jiří Henych, zažíval chvíle úzkosti a napjatého očekávání. Plánoval totiž, že se do Československa s ostatními účastníky zájezdu již nevrátí…“ Týden po spuštění letošního ročníku Sametek objevil tento text hledač qvik a hned hlásil: „Moc pěkná sametka – příběh se dá přečíst na místě hezky v klidu. Přikládám foto zápisníku (zatím nalezli jen náhodní turisti, jak to vypadá).“

Organizátorkou hry Sametky je Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Díky ní – a hlavně Sametkám – mají hráči a hráčky šanci nejen načerpat nebo doplnit si své znalosti našich moderních dějin, ale získat navíc i zajímavé odměny. Za tímto účelem je poskytly firmy MEVA, MINDOK, Stabilo, COODY Outdoor, Play across Prague, Aligator nebo Parfumerie Fann. Ve všech kategoriích se mohou hráči těšit na řadu zajímavých knih a DVD a audio materiálů spjatých s občanským vzděláváním a moderními dějinami, které do hry věnovaly společnosti, jež pomohly shromáždit autentické příběhy – Knihovna Václava Havla, Místa paměti národa společnosti Post Bellum, Muzeum v krabičce spolku Zapomenutí a Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni a několik dalších organizací, jako jsou Antikomplex nebo Centrum občanského vzdělávání.

Slovo „sametky“, používané v projektu ČRDM, je výrazem vzniklým ze spojení slov SAMETové vzpomínKY nebo SAMETové kešKY. Název projektu Sametky tedy odkazuje k nosnému námětu celé této hry.

KONTAKTNÍ OSOBA:
Karolína Puttová
koordinátorka projektu Sametky 2015
karolina.puttova@crdm.cz
www.sametky.cz

Napsal: Marek Krajči