Tiskové zprávy

Zasazená lípa a květiny, úklid, lavička veteránů. Nový ročník projektu 72 hodin zahájen

Zahájení projektu 72 hodin 2015 (foto Marek Krajči)

(PRAHA 8. října) – Dvaasedmdesát chryzantém a dalších okrasných rostlin vysázených do záhonu na Václavském náměstí, zasazená lípa a upevněná vzpomínková lavička válečných veteránů v parku u ZŠ Chelčického v Praze 3. To jsou jen některé výsledky programu, jímž ve čtvrtek 8. října 2015 v hlavním městě oficiálně odstartoval čtvrtý ročník dobrovolnického projektu „72 hodin“. Vzdor vytrvalému dešti při něm došlo i na obvyklý úklid vyhlédnutého prostranství či na odstraňování nelegálního výlepu – tentokrát v Praze 2.

Třídenního celorepublikového maratonu se letos účastní přes 28.000 lidí ve zhruba 600 projektech evidovaných pořadatelskou Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). Porovnáním s čísly předchozích ročníků jde o dosavadní rekord.

Motto právě probíhající akce zní: Zasaď strom (třeba) se starostou. Během „startovací“ pražské akce sázeli dobrovolníci květiny se starostou Městské části Praha 1 Oldřichem Lomeckým; strom pak se zástupcem starostky třetího pražského obvodu Janem Maternou.

„Jistě víte, že Václavák se stal kultovním místem této země. A nejen řekněme municipality a představitelé veřejného dění se musejí starat o to, aby to bylo lepší, ale myslím, že my všichni můžeme přiložit ruku k dílu… Jsem moc rád, že jste přišli k nám na Václavák; myslím, že všichni ho chceme trošku zlepšit. Takže: díky vám, a hlavně – vytrvejte v tom, co je potřeba zlepšovat, co nás trápí v našem okolí. Jde o to nesedět jen se založenýma rukama a nadávat, že všechno je špatně. Já si myslím, že to, co děláte je naprosto příkladné,“ pronesl během zahájení 72 hodin starosta Prahy 1. Při sázení květin se připojil k pracantům v hnědých tričkách s projektovými motivy, včetně lidí z ČRDM a ze Sdružení Nového města pražského. Mezi dobrovolníky byli i čtyři zahraniční účastníci – do České republiky přijeli z Maďarska a z Chorvatska.

Ve zhruba hodinových intervalech se brigádníci přesouvali po celkem čtyřech stanovištích – kromě již dvou konkrétně zmíněných byla ještě na Senovážném náměstí a u Bulhara, kde uklízeli a zbavovali přilehlý viadukt několika vrstev načerno vylepených plakátů. Práce jim šla od ruky docela svižně – možná i proto, že jim ji zpříjemňovaly melodie vyhrávané skupinou The Brownies.

Důležitou „štací“ brigádnické party se stal žižkovský parčík, kde zástupci ČRDM a tamní radnice vysadili kmen lípy a instalovali vzpomínkovou lavičku válečných veteránů – první a zatím jedinou v našem hlavním městě. Dřevěnou lavičku zdobí mj. pět stylizovaných květů vlčího máku. Takové lavičky mají být podle nápadu, za nímž stojí spolek Military muzeum generála Sergeje Jana Ingra ve Vlkoši, nejen trvalou připomínkou Dne veteránů, ale též tragických osudů některých našich vojáků ze zahraničních misí. „Neměli bychom na ně zapomínat, a měli bychom jim prokazovat úctu,“ řekl předseda ČRDM Aleš Sedláček a upozornil, že to, co spojuje projekt vzpomínkových laviček a 72 hodin je snaha stavět se proti lhostejnosti. S myšlenkovým poselstvím projektu vzpomínkových laviček, vyjádřeným heslem Poděkovat není slabost!, ČRDM i vedení radnice Prahy 3 souzní. „Jsem hrozně rád, že zrovna na městské části Praha 3 je umístěna tato první vzpomínková lavička veteránů v celé Praze. Myslím si totiž, že je to velice důležitá věc, abychom nezapomínali – nejen na ty staré veterány, o kterých aspoň někdo jistě i ví. Ale spousta lidí vůbec nevnímá, že existují i novodobí veteráni, kteří v dnešní době v podstatě riskují své životy za naše svobody někde daleko… Takže si myslím, že je dobře, že tu budeme mít tu lavičku,“ shrnul zástupce starostky Prahy 3 Jan Materna.

Projekt 72 hodin má přes jednotící prvky, jakými je termín konání, motto, tematická trička apod., mnoho rozmanitých podob. Ty jsou totiž otiskem spousty nápadů, uskutečňovaných převážně mladými lidmi ve specifických místních podmínkách – v rámci ekologických, sociálních, charitativních i jiných dílčích projektů ve všech krajích naší republiky.

KONTAKTNÍ OSOBA:
Karolína Puttová
koordinátorka projektu
karolina.puttova@crdm.cz

Napsal: Marek Krajči