8. Jaký typ dronu je vhodný…

Jaký typ dronu je vhodný pro tábornickou činnost?

Nejprve si musíme rozmyslet, na co všechno budeme dron potřebovat. Létáme-li při táborových aktivitách a fotíme převážně v přírodě a na výletech, je dobré zvolit dron z kategorie A1, kde jsou menší omezení pro samotný let. Také chceme mít dron co nejmenší a nejskladnější, aby se nám vešel do batohu na naše výpravy do přírody.

Drtivá většina hobby letců, kteří využívají dronu pro tábornickou činnost spadají do skupiny A1 a A3. Kategorie A1 zahrnuje drony s váhou do 500 g (vyrobené před 31. 12. 2020) a s váhou do 900 g (vyrobené po 1. 1. 2021). Kategorie A3 pak zahrnuje drony těžší než 500 g (vyrobené před 31. 12. 2020) resp. 900 g (vyrobené po 1. 1. 2021).

Máme-li dron těžší než 900 g (DJI MAVIC 2 Pro, MAVIC 2 Zoom, Phantomy…), tak musíme dodržovat přísnější pravidla. Chceme-li létat například nad lidmi s dronem nad 901 g (létání v kategorii A2), musíme si udělat další test na ÚCL (odkaz bude brzy přístupný na ÚCL)

Pro běžnou činnost však stačí létání v kategoriích A1 a A3, kde stačí splnit online test.

Dostupné drony od DJI:

 • DJI MAVIC mini, 2
 • DJI Mavic PRO, 2, Zoom
 • DJI Mavic Air, 2
 • DJI Spark
 • DJI Phantom a další

 Malé drony s kamerou

Jak vybrat dron s kamerou podle pokročilosti pilota a ceny

Rozhodli jste se pro dron s kamerou? Můžete začít levnějším letounem, na kterém si ujasníte, jaké parametry jsou pro vás u dronu důležité, nebo rovnou investovat do solidního standardu s ideálním poměrem cena/výkon. Pojďme se na jednotlivé výkonnostní a cenové kategorie podívat podrobněji.

Jaký dron koupit začátečníkovi?

Pro děti nebo úplné začátečníky, kteří si chtějí zalétat na louce či v obýváku, a hlavně se pobavit, se hodí mini dron Ryze Tello, který pořídíte za necelé 3000 Kč, v balíčku s příslušenstvím navíc si připlatíte další tisícovku. Pokud si chcete dron sami složit a jste duší spíše modelář, mrkněte na dřevěný skládací dron CUBEE.

O stupínek výš stojí aktuálně nejoblíbenější dron na světě – DJI Mavic Mini. Váží jen 249 gramů a natáčí ve 2,7K kvalitě. Je malý, skladný a s cenovkou kolem 10 000 Kč velice šikovný. Ve vzduchu vydrží na jedno nabití 30 minut. Nemusíte být navíc zkušeným pilotem ani kameramanem, abyste natočili pěkné záběry na sociální sítě i do osobního archivu. Mini se totiž chlubí množstvím inteligentním QuickShot módů, jako je Dronie, Rocket, Circle nebo Helix, CineSmooth Motion zase umí zpomalit celý dron pro ještě detailnější záběry v menších prostorech. V aplikaci DJI Fly pak záběry jednoduše upravíte, doplníte hudbou, nějakým tím cute efektem a můžete rovnou sdílet na YouTube.

Jaký dron koupit pokročilému?

O pomyslný level výš i co se týče cenovky kolem 30 000 Kč je 2. generace dronu Mavic Air a drony DJI Mavic 2 ve variantách Pro a Zoom.  Všechny natáčí ve 4K kvalitě, úroveň zpracování dronů je mnohem dál a drony jsou osazeny většími a citlivějšími snímači pro záznam videa a pořizování fotografií. K obvyklým inteligentním režimům se přidávají i časosběrné funkce, jako je HyperLapse, a umělá inteligence, která automaticky vylepšuje fotografie. I letové vlastnosti jsou někde jinde, drony letí zhruba o 20 km/h rychleji a bezpečnost hlídá mnohem více senzorů, takže se dron umí vyhýbat sám překážkám ve více směrech než jeho levnější kolegové.

 Jaký dron koupit - Mavic 2 ProA picture containing sky Description automatically generated

Další kapitola →


Obsah příručky:

 1. Úvod
 2. Nová legislativa pro létání s dronem
 3. Registrace provozovatele a pilotů
 4. Do jaké kategorie spadá můj dron?
 5. Pojištění
 6. Základy bezpečnosti létání
 7. Rady, jak se vyhnout komplikacím za letu s dronem
 8. Jaký typ dronu je vhodný pro tábornickou činnost?
 9. Parametry při výběru dronu
 10. Zdroje a užitečné odkazy