9. Parametry při výběru dronu

Parametry při výběru dronu

Rozlišení videa

Rozlišení videa u dronů s vestavěnou kamerou se u kvalitních dronů pohybuje od HD rozlišení až po 8K. Solidní rozlišení, které vám bude stačit pro hobby účely, a přitom vás finančně nezruinuje, je 2,7K  (DJI Mavic Mini) nebo 4K (DJI Mini 2). Vyšší rozlišení už je pro profesionály ze světa filmu a reklamy.

Rozlišení fotografií

Rozlišení fotografií u dronů s vestavěnou kamerou se u levných dronů pohybuje kolem 5 MP (Ryze Tello), u poloprofesionálních strojů atakuje 48 MP (DJI Mavic Air 2) a stoupá až do nebes. Za solidní fotorozlišení kamery dronu můžeme považovat 12 MP (DJI Mini 2) – 20 MP (DJI Mavic 2 Pro).

Počet snímků za sekundu (FPS – Frames Per Second)

Tzv. snímkovací frekvence určuje, kolik snímků natočí kamera dronu za vteřinu, a je důležitá hlavně pro zpomalená videa. Čím více snímků za vteřinu dron nasnímá, tím více dat máte ve videu zaznamenáno, video je plynulejší a můžete si s ním více vyhrát v postprodukci. Často se udává ve spojitosti s rozlišením videa – solidní drony střední kategorie mají 30 fps/4K (Mavic 2 Pro) až 60 fps/4K (Mavic Air 2).

Zoom

Vestavěné kamery levnějších dronů mají většinou pouze digitální zoom, kdy se při přiblížení snižuje kvalita obrazu. Pokud je pro vás zoomování důležité (např. rádi natáčíte děti a chcete si nechat dostatečně bezpečný odstup.) dbejte na to, aby měla kamera dronu i optický zoom. Pokud bude několikanásobný, tím lépe. Speciálně pro zoomování byl navržen dron DJI Mavic 2 Zoom, který má 2× optický zoom, se kterým natáčíte stále ve 4K, a 2× digitální zoom, který převezme štafetu po optice a sníží kvalitu záznamu na FullHD.

Světelnost objektivu

Světelnost je základním parametrem každého objektivu a u vestavěných kamer dronů to není jinak. Světelnost objektivu znamená množství světla, které umí objektiv přenést na čip kamery nebo fotoaparátu. U dronů všech kategorií se pohybuje mezi hodnotou  F 2 až 3.

Stabilizace obrazu

U dronů se o stabilizaci obrazu kamery stará gimbal, nejčastěji tříosý, na kterém je kamera na dronu zavěšena. Vlastní elektronickou stabilizaci pak občas mívá ještě samotná kamera. Kdybyste koupili dron bez stabilizace obrazu, natočený materiál by byl roztřesený a jeho sledování by bylo utrpením.

Foto a video formáty

Čím více formátů kamera dronu podporuje, tím lépe. Při výběru dronu patří k základu JPEG, MP4 a MOV, příjemným bonusem je pak DNG, RAW nebo TIFF, které vám dávají větší možnosti v postprodukci a práci s metadaty záznamu.

Doba letu dronu a baterie

Jeden z nejdůležitějších parametrů dronu je, jak dlouho vydrží ve vzduchu na jedno nabití. U levných dronů nebývá tzv. flight time delší než 15 minut (Ryze Tello), standardem v nižší a střední kategorii je pak 30 minut (Mini 2, Air 2, Mavic 2 Pro). Průmysloví borci, jako je třeba DJI Matrice 300 RTK, vydrží ve vzduchu skoro hodinu. Důležité je také to, zda je baterie integrovaná nebo odnímatelná – odnímatelná je praktičtější, protože si náhradní nabité baterky můžete vozit s sebou a po vybití je rychle vyměnit a létat déle.

Hmotnost dronu

Velmi důležitá je hmotnost dronu, a to jak pro jeho mrštnost během letu (těžký dron se i těžkopádně ovládá a chová) a odolnost vůči větru (těžší dron lépe odolá větru), tak pro zařazení do legislativní třídy a pravidla, kterými se v letovém provozu musí dron řídit. Mezi nejlehčí drony pro outdoorové létání patří jistě Mavic Mini a Mini 2 s 249 g spadající do třídy A1 s nejmírnějšími pravidly pro létání, na druhé straně leží těžké průmyslové drony, které se musí držet hodně daleko od lidí i budov. Drtivá většina spotřebitelských dronů se pohybuje mezi 0,5–1,5 kg.

Dosah dálkového ovládání dronu

Dosah dálkového ovládání je důležitý pro vzdálenost, na kterou se od vás může dron vzdálit, aniž byste přišli o signál, a tudíž možnost kontroly. Dejte si pozor na to, že dosah dálkového ovládání se uvádí pro různé regiony, takže zatímco v USA může mít dron dosah 10 km, v regionu CE (Střední Evropa) to může být jen 6 km. Standardem u dronů střední kategorie je kol. 5 km v CE, ale pokud létáte pro hobby účely a nemáte speciální povolení, vždy musíte udržovat se svým dronem za letu vizuální kontakt.

Letové režimy dronu

Letové režimy vám usnadní práci, když chcete natočit nějaký efektní záběr, ale nemáte na to zatím skills nebo by manuální pilotáž byla velice náročná a nepřesná. Mezi nejoblíbenější letové režimy patří sledování pohybujícího se objektu, časosběrné video nebo kroužení kolem pilota. Přeborníkem v počtu chytrých režimů a user-friendliness dronů je společnost DJI. Především model Mini nabízí spoustu kouzel a vychytávek, se kterými natočí droní pecky i duše nepolíbená pilotáží.

Rychlost letu dronu

Chcete dronem sledovat pohybující se objekty, sledovat zvěř nebo jen prostě toužíte letět pořádně rychle? Pak se zaměřte na rychlost letu, která se u dronů střední kategorie pohybuje kolem 60 km/h. Reálná rychlost se pak liší podle letového módu, který máte nastavený. Pokud budete mít zapnutou automatickou detekci překážek, dron nepoletí tak rychle, jako když ho přepnete do sportovního módu. V něm si ale budete muset dát větší pozor na překážky. Spíše než na rychlost letu se zaměřte na rychlost vzletu – ta pro vás bude důležitá, když se budete potřebovat rychle dostat do vzduchu, aby vám neunikla žádná zaznamenáníhodná akce.

Ovládání dronu

Uživatelsky nejpříjemnější je ovládání dronu skrze dedikovaný ovladač s vlastním ultra jasným monitorem. Budete tak mít přehled o letu i za jasného dne, kde zobrazovací schopnosti mobilních telefonů a tabletů nestačí. Nejčastěji ovšem najdete u dronů střední kategorie v balení ovladač s kniply bez monitoru, na který připojíte svůj mobilní telefon se staženou aplikací pro ovládání dronu a sledování záběrů kamery.

Pomocné systémy a funkce (fail-safe, GPS)

Důležitým parametrem, který u dronů sledujte, je přítomnost pomocných systémů, jako je automatická detekce překážek nebo pozicování dronu pomocí GPS. Ulehčí vám létání a ovládání dronu.

Levnější drony se neumí vyhýbat překážkám, střední kategorie pak má senzory jen v některých směrech (směrem do stran nebo pod sebe). Nejpokročilejší drony detekují překážky ve všech směrech, a umí se proto pohybovat takřka autonomně nebo po naprogramované trase.

Pozicování je důležité nejen pro navigaci dronu v krajině, ale také pro setrvávání dronu na místě (vznášení se ve vzduchu). Profesionální drony se vedle GPS orientují i podle satelitů nebo pomocných pozemních bodů a RTK technologie. Snímky, které profi drony nasazené pro bezpečností, průmyslové nebo zemědělské mise pořizují, je totiž třeba opatřit i tzv. geotagem, aby se z nich mohly skládat 2D a 3D modely krajiny.

Další kapitola →


Obsah příručky:

  1. Úvod
  2. Nová legislativa pro létání s dronem
  3. Registrace provozovatele a pilotů
  4. Do jaké kategorie spadá můj dron?
  5. Pojištění
  6. Základy bezpečnosti létání
  7. Rady, jak se vyhnout komplikacím za letu s dronem
  8. Jaký typ dronu je vhodný pro tábornickou činnost?
  9. Parametry při výběru dronu
  10. Zdroje a užitečné odkazy