Tiskové zprávy

Pražská část Bambiriády nabídne dětem i zábavně-naučnou soutěž o originální pexeso

(Tisková zpráva)

Bambiriáda(PRAHA 28. května 2009) – Organizátoři Bambiriády letos v rámci doprovodných programů její pražské části nabídnou soutěživým dětem mj. také zábavně-naučnou hru, v níž mohou dobře osvědčit své vědomosti, postřeh a všeobecný rozhled. Kdo si dá záležet a odpoví správně alespoň na část z řady otázek, týkajících se vybraných osobností naší historie i současnosti, získá za odměnu originální pexeso. Jeho autor, student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Mário Čumpelík, na něm ztvárnil 32 ze 44 slavných postav, s nimiž se malí návštěvníci Bambiriády budou moci na Střeleckém ostrově zevrubně obeznámit.

Pravidla hry jsou vcelku jednoduchá. Děti dostanou hned při vstupu do bambiriádního areálu sešitek, do něhož pak budou sbírat razítka jakožto potvrzení bodů za správně zodpovězené otázky. Pokud se jim podaří nashromáždit jich 15, mohou se těšit na výše zmíněné pexeso.

Virtuální dostaveníčko si v něm dali slovutní vědci, myslitelé, umělci i sportovci, kupříkladu Jan Janský, Jan Amos Komenský, Karel IV., Bedřich Smetana, Bořek Šípek, Barbora Špotáková a mnozí další. Každá z těchto celebrit je „přiřazena“ jedné ze čtyřiačtyřiceti organizací, jež se budou na pražské Bambiriádě prezentovat. Před stanem toho kterého dětského spolku bude tedy umístěna podobizna jisté slavné osobnosti spolu s jejím životopisem – a s příslušnou soutěžní otázkou. „Snažíme se, aby se děti s některými známými osobnostmi mohly na Bambiriádě potkat. Popovídat si budou moci například s desetibojařem Tomášem Dvořákem nebo olympijským atletem Davidem Svobodou. Věřím, že dětem udělá radost i nedělní setkání s panem Zdeňkem Svěrákem,“ podotýká projektová manažerka Bambiriády Blanka Lišková. Na Střelecký ostrov má podle ní zavítat i největší sběratel pexesa v naší republice Pavel Hanzel, který ve čtvrtek 4. června dětem povypráví o historii pexesa.

Letošní ročník prestižní přehlídky činnosti dětských a mládežnických sdružení a center volného času se od těch předešlých liší svým „evropským rozměrem“ – Bambiriáda se stala jednou z doprovodných akcí českého předsednictví EU v oblasti mládeže. Proto se také ostatně objeví na slavnostním zahájení Bambiriády mj. i účastníci evropského setkání mládeže (tzv. Youth Event), jež bude tou dobou v našem hlavním městě zrovna probíhat. Zábavně-naučná soutěž tak může (nejen) malým návštěvníkům vltavského ostrova ve dnech 4. až 7. června hravou formou připomenout, že naše vlast se v minulosti mohla – a může se i dnes – pochlubit řadou skutečných osobností, hodných takového označení. Tím, co ve svém oboru dokázaly, totiž nepochybně překračují hranice České republiky, ať už je chápeme v přeneseném, anebo pravém smyslu slova.

Další informace lze nalézt na adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.

Kontakt:
Česká rada dětí a mládeže, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková, e-mail: blanka@adam.cz
Manažerka komunikace a PR ČRDM: Lucie Celbová, e-mail: lucie.celbova@crdm.cz

Napsal: admin