Tiskové zprávy

Bambiriáda 2010 začala projevy: Neziskovou akci pro děti oceňují politici, firmy i armáda

TISKOVÁ ZPRÁVA

Bambiriáda(PRAHA 20. května) – Pódiový program na pražském Vítězném náměstí, přezdívaném lidově „Kulaťák“, odstartoval 20. května 2010 v pořadí 12. ročník známé Bambiriády. Během hodinového slavnostního zahájení se u mikrofonu vystřídal pestrý sled řečníků. K hostům i běžným návštěvníkům akce promluvili představitelé neziskového sektoru, komerční sféry, armády i světa politiky. S ohledem na doznívající povodně, jež v uplynulých dnech trápily Moravu, zaznívalo v jejich zdravicích častěji a naléhavěji než jindy přání, „aby počasí vydrželo a slunce svítilo více než dnes“.

Akce se koná ještě v tuctu dalších měst: Jsou jimi České Budějovice, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jihlava, Liberec, Náchod (s pobočkou v Rychnově nad Kněžnou), Ostrava (s pobočkami Frýdek-Místek, Havířov a Třinec), Plzeň, Příbram, Zábřeh na Moravě a Zlín. Organizátoři ve Frýdku-Místku již avizovali, že vzhledem k nepřízni počasí akci uspořádají o týden později; jinde by měla proběhnout podle plánu, tedy v době od 20. do 23. května.

Záplavy připomněl hned v úvodu svého proslovu předseda pořádající ČRDM Aleš Sedláček: „Chtěl bych vzpomenout na naše vyplavené oddíly, vyplavené klubovny… A chtěl bych deklarovat, že nám nejsou cizí, že jsme tu společně – jako Česká rada dětí a mládeže – od toho, abychom jim dokázali pomoci. A pomoc hledali.“ Jedním z cílů Bambiriády je provést děti a jejich rodiče oblastí volného času a možností, které se v ní nabízejí. Pořadatelé proto letos v duchu hesla Tvůj průvodce volným časem představují veřejnosti přehledný mapový server www.kamchodit.cz, kde si zájemci mohou podle zadaného místa vyhledat poptávané klubovny, sportoviště, mateřská centra apod. „Chceme také upozornit na to, že činnost, která se odehrává ve volném čase, si jistě zaslouží pojmenování veřejná ‚prospěšnost‘: že díky ní vzniká společnosti určitá služba a že by politici měli přemýšlet o tom, jak tuto činnost aktivně podpořit. Důkazem toho, že se tak děje, je tato akce,“ dodal Aleš Sedláček.

Jménem premiéra Jana Fischera pozdravila přítomné Jana Vohralíková z Úřadu vlády. „Co je cenné a trvalé, se neukazuje v časech hojnosti, ale v časech těžkých, v čase krizí. A to, že dnes, v krizových časech, máte nejen tak jako většina lidí hodně starostí sami se sebou, ale i kapacitu, vůli a chuť věnovat se dětem a pořádat už podvanácté takovou akci, jakou je Bambiriáda, to je opravdu hodně cenné,“ prohlásila první předsedkyně ČRDM Jana Vohralíková. Za velmi důležitou považuje propagaci volnočasových aktivit a sdružení, které s dětmi pracují, také MŠMT. „Přeji všem dětem, aby se tady seznámily s činnostmi, které je budou bavit v jejich volném čase po celý rok,“ poznamenal náměstek ministryně školství Jan Kocourek.

Obsah jedné z doprovodných akcí Bambiriády, a sice humanitární pomoc vytipovaným školám v Kosovu, svedl k mikrofonu ředitele dárcovské firmy Office-centrum Tomáše Lišku a brigádního generála Miroslava Žižku, prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR. Letošní akce rozvinula loňský pilotní projekt: Gymnázium v Podujevu tak obdrželo darem 20 počítačů, anglických a francouzských knih a – stejně jako ZŠ v Šajkovaci – i jiné učební pomůcky. „Pro mě je velmi důležitým motivem to, že děti, které nežijí v příliš dobrých podmínkách, mají obrovskou chuť se učit,“ vysvětlil Tomáš Liška, proč se jeho firma rozhodla k účasti na dobročinném projektu ČRDM. Spolu s Alešem Sedláčkem přitom ocenil vnímavý přístup našich vojáků, bez jejichž profesionálně logisticky zvládnuté pomoci by akce tohoto typu nemohla být vůbec realizována.

Téma letošního ročníku zaujalo 1. náměstkyni pražského primátora Marii Kousalíkovou. Upozornila, že v hlavním městě t. č. zasedá evropská asociace pedagogů zabývajících se právě sférou volného času. „Přijedou sem zástupci šestnácti evropských a tří mimoevropských států a budou jednat o tom, jak dál v této oblasti. Jsem ráda – a hrdá na to, že Praha může nabídnout dost informací a podnětů,“ podotkla v kontextu celorepublikové Bambiriády Marie Kousalíková. Účastníci sympozia zařadili Bambiriádu do svého programu. S pozdravným poselstvím vystoupila rovněž Tereza Sanjuan ze Zastoupení Evropské komise v ČR. Akci, jíž tato organizace čtvrtým rokem podporuje, přitom označila za unikátní. Zahajovací defilé řečníků na bambiriádním „Kulaťáku“ uzavřeli předseda představenstva a generální ředitel Pojišťovny České spořitelny Petr Zapletal a starosta MČ Praha 6 Tomáš Chalupa.

Další informace lze nalézt na adresách www.bambiriada.cz a www.adam.cz.

Kontakt: Česká rada dětí a mládeže, Senovážné náměstí 24, 116 47 Praha 1
Projektová manažerka Bambiriády: Blanka Lišková, e-mail: blanka@adam.cz
Manažerka komunikace a PR ČRDM: Lucie Celbová, e-mail: lucie.celbova@crdm.cz

Napsal: admin